Sport

Kontrata e parë e Harry Kane te Spurs ishte ‘qesharake’


Harry Kane

Harry Kane u shpërblye me vetëm 45,000 paund për mposhtjen e Sergio Aguero-s në një moment historik në Premier League.

Kapiteni i Anglisë është vendosur pa probleme në jetën e re te Bayern Munich, që kur përfundoi një lëvizje nga Tottenham verën e kaluar.

Kane, i cili është vetëm anglezi i tretë që luan për Bayern-in, tani ka shënuar një rekord të Bundesliga-s, 18 gola në 12 ndeshjet e tij të para në ligë për gjigantët bavarez.

Për më tepër, ai është edhe lojtari i parë anglez që shënon 18 herë në një sezon në Bundesliga.

Kane ishte vendosur në mesin e sulmuesve më të frikshëm në botë shumë kohë përpara se të transferohej te Bayern Munich, duke shënuar 278 gola dhe regjistruar 64 asistime në 430 paraqitjet e tij me Tottenham-in, si dhe duke shënuar një rekord prej 62 golash për Anglinë.

Megjithatë, ylli i “Tre Luanëve” nuk ishte gjithmonë i këshilluar për madhështi, duke duruar periudha huazimi dërrmuese në Millwall, Leyton Orient, Leicester City dhe Norwich City përpara se të vendosej në ekipin e parë të Spurs.

Sipas një artikulli të “Mail Online” nga shkurti 2015, pasi Kane shënoi 20 gola në 33 paraqitje të Spurs, ylli i atëhershëm i Anglisë U21 u shpërblye me një kontratë pesëvjeçare me vlerë vetëm 45,000 paund në javë.

Për informacion, në kohën kur iu dha kontrata e re, ai ishte lojtari më i shpejtë me 20 gola atë sezon, me Aguero-n e Manchester City-t me vetëm 19 gola në të gjitha garat dhe Alexis Sanchez të Arsenal-it me 18 gola.

Sigurisht, Kane u largua nga Tottenham këtë verë, pavarësisht se i ishte ofruar një ofertë masive për kontratë të re që “Guardian” pretendonte se do të kishte përmirësuar ndjeshëm kushtet e tij prej 200,000 paund në javë.

Dhe duket se ai ka marrë vendimin e duhur për t’u larguar, pasi është vendosur shpejt te Bayern.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore