Sport

Kontradiktat e ‘rastit Benzema’


Karim Benzema (Manu Fernandez/AP)

E ardhmja e Karim Benzema te Real Madrid është përfshirë në kontradikta të pafundme, informacione nga të dyja palët që sqarojnë pak ose aspak.

Të enjten e kaluar, Benzema tha se nuk kishte asgjë për të folur për të ardhmen e tij, sepse ishte në Madrid, duke lënë të kuptohet se do të qëndrojë në klubin e bardhë. Një klub, Real Madrid, i cili pak orë më vonë pretendoi se nuk dinte asgjë për Benzema-n dhe as për ofertat nga Arabia Saudite.

Kjo është një pjesë e versionit të këtij “rasti Benzema”. Tjetra është se francezi e ka njoftuar Real Madrid-in për ofertën e Arabisë Saudite shumë kohë më parë dhe se klubi është në pritje të përgjigjes përfundimtare të francezit nëse ai do të qëndrojë apo do të largohet.

Gjëja nuk mbaron me kaq sepse ka zëra se edhe Real Madrid tashmë po përgatit një lamtumirë me stil për Benzema dhe se mund të jetë javën e ardhshme.

Kështu është aktualisht “rasti Benzema”, me versione për të gjitha shijet që as lojtari dhe as Real Madrid-i nuk i sqarojnë zyrtarisht. I vetmi përfaqësues i Real Madrid-it që ka folur për francezin dhe të ardhmen e tij është Carlo Ancelotti, i cili sot siguroi mediat se Benzema ka edhe një vit në kontratë dhe se nuk ka dyshime për vazhdimësinë e tij.

Duhet të shihet se cili do të jetë kapitulli i radhës i kësaj telenovele për të ardhmen e Benzema-s që ka ditë që duket se ai do të mbetet i sigurt te Real Madridi dhe të tjerat, se do të shkojë në Arabinë Saudite.

E vetmja gjë që është e qartë është se klubi i bardhë është në kërkim të një zëvendësuesi për Benzema. Harry Kane është favoriti i të bardhëve për atë rol, por mbetet për t’u parë nëse roli i anglezit do të ishte ai i zëvendësuesit të Benzema-s, diçka që duket e çuditshme në pamje të parë, apo sulmuesi i ri titullar i Real Madrid-it.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore