Lajme

Kongresmeni demokrat Dean Phillips nis sfidën kundër Biden-it


Kongresmeni demokrat Dean Phillips ka nisur një fushatë për të sfiduar presidentin amerikan në detyrë Joe Biden.

Ai ka lënë shumë nga mbështetësit dhe kolegët e tij të hutuar, nëse jo të mërzitur plotësisht.

Pas javësh spekulimesh dhe manovrimi në prapaskenë, Phillips më në fund njoftoi publikisht se do të kandidojë në një intervistë në CBS.

Një faqe e fushatës, dean24.com, u shfaq të enjten mbrëma, por thjesht kërkon donacione dhe nuk përmban detaje mbi planet apo idetë e politikave të Phillips.

Gjithashtu dorëzoi dokumentet në Komisionin Federal të Zgjedhjeve të enjten mbrëma.

Kongresmeni pritet të paraqesë dokumentet për të kandiduar në garën paraprake në New Hampshire të premten në mëngjes.

Duke vrapuar me një slogan “Make America Affordable Again”, një dremitje ndaj “Make America Great Again” të ish-Presidentit Donald Trump, Phillips solli një autobus fushate dhe furgon në New Hampshire për t’ia paraqitur votuesve rastin e tij.

Phillips tha se Biden kishte bërë një “punë spektakolare për vendin”.

“Por nuk ka të bëjë me të kaluarën. Këto janë zgjedhje për të ardhmen. Nuk do të ulem i qetë, nuk do të jem i qetë, kur do të përballemi me numra që thonë kaq qartë se do të përballemi me një emergjencë nëntorin e ardhshëm”.

Phillips deri më tani nuk i ka artikuluar dallimet politike midis tij dhe Biden-it.

Në vend të kësaj, ai ka vënë në dukje moshën e Biden, duke thënë se një brezi të ri duhet t’i jepet mundësia për të udhëhequr.

Nuk është e qartë se si hyrja e Phillips në zgjedhjet paraprake demokrate do ta arrinte qëllimin për t’ua kaluar pishtarin politikanëve më të rinj: ai është thuajse i sigurt se do të humbasë garën e nominimit demokratik dhe presioni i tij në fushatën e presidentit nuk mund ta zgjidhë çështjen e moshës së Biden.

Qëllimi përfundimtar mund të jetë një përpjekje për të forcuar veten në nivel kombëtar, megjithëse ka të ngjarë të zemërojë më shumë demokratë sesa t’i fitojë ata.

Ai nuk do të ketë mbështetjen financiare apo organizative të Partisë Demokratike, qoftë në nivel kombëtar apo lokal, pasi do të punojë për të mbajtur postin e lartë në kontrollin e partisë duke mbështetur Biden.

Megjithatë, Phillips ka pasurinë e tij..

Disa demokratë vendas që mbështetën Phillips në garat e tij të mëparshme për Kongresin, në një zonë qendrore që ai e hoqi nga kontrolli republikan në vitin 2018, thanë se ndjehen të hutuar nga zgjedhja dhe po luftojnë për të kuptuar qëllimin përfundimtar.

Susan Herder, një demokrate në Minneapolis, pranë rrethit periferik të Phillips, tha se ajo ka respekt për Phillips, por se hyrja e tij në garën presidenciale është një “zgjedhje e pafat”.

Ajo është mbështetëse e Biden-it dhe shpreson që të qenit Phillips në primare disi të ushqejë më shumë fushatën e Biden-it dhe t’i japë presidentit një vrull shtesë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore