Lajme

Kongresi miraton paketën 95 miliardë dollarëshe për Ukrainën, Izraelin dhe Indo-Paqësorin


Dhoma e Përfaqësuesve ka miratuar një paketë prej 95 miliardë dollarësh për Ukrainën, Izraelin dhe rajonin Indo-Paqësor

Paketa e ndihmës ushtarake për Ukrainën është 60.8 miliardë dollarëshe (49 miliardë paund).

Ky shënon një moment kyç për Ukrainën, e cila ka nevojë të dëshpëruar për ndihmën ushtarake ndërsa lufton kundër pushtimit të Rusisë.

Senati pritet të miratojë masën në ditët në vijim, përpara se të nënshkruhet në ligj nga Presidenti Biden.

Zyrtarët u kanë thënë mediave amerikane se disa nga municionet mund të arrijnë në Ukrainë brenda një jave.

Votimi ishte vonuar nga republikanët për muaj të tërë, me disa që kundërshtuan dërgimin e parave jashtë shtetit në vend të kufirit SHBA-Meksikë.

Ukraina, e cila mbështetet shumë në armët perëndimore, ka nevojë dëshpërimisht për ndihmën teksa përpiqet të luftojë kundër pushtimit të Rusisë.

Dhoma e Përfaqësuesve po voton të shtunën për një paketë ndihme të huaj prej 95 miliardë dollarësh, një moment kyç për kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, ndërsa ai përpiqet të shmangë një rebelim të krahut të djathtë.

Paketa përbëhet nga katër projektligje që po votohen veçmas dhe më pas kombinohen në një para se të dërgohen në Senat. Tre faturat e para përfshijnë 60.8 miliardë dollarë për të ndihmuar Ukrainën në luftën e saj me Rusinë; 26.4 miliardë dollarë për të mbështetur Izraelin, i cili po lufton Hamasin dhe Iranin; dhe 8.1 miliardë dollarë për të kundërshtuar Kinën në Indo-Paqësorin. Përfshihet gjithashtu ndihma humanitare për Gazën, për të cilën demokratët thanë se ishte e nevojshme për mbështetjen e tyre.

Projektligji i katërt do të lejonte shitjen e aseteve të ngrira të oligarkëve rusë për të ndihmuar në financimin e ndihmës së ardhshme për Ukrainën, potencialisht për të detyruar shitjen e TikTok dhe për të autorizuar sanksione më të rrepta ndaj Rusisë, Kinës dhe Iranit. Dhoma miratoi projektligjin e katërt të shtunën me 360 vota pro dhe 58 kundër.

Dhoma e Përfaqësuesve votoi me shumicë dërrmuese për miratimin e projektligjit të ndihmës për aleatët në Indo-Paqësorin me një votim 385 pro dhe 34 kundër, me një anëtar të pranishëm. Në një votim më të diskutueshëm, 311 pro 112 me një të pranishëm, ligjvënësit miratuan gjithashtu projektligjin e ndihmës për Ukrainën.

Folësi tha se ndarja e projektligjeve do t’i lejojë anëtarët të votojnë “ndërgjegjen” e tyre për secilin.

Ndarja e ndihmës për Ukrainën

Rreth 23 miliardë dollarë do të përdoren për të rimbushur armët, stoqet dhe objektet e SHBA

11 miliardë dollarë do të financonin operacionet aktuale ushtarake amerikane në rajon

Gati 14 miliardë dollarë do ta ndihmonin Ukrainën të blejë sisteme të avancuara të armëve dhe pajisje të tjera mbrojtëse.

Më shumë se 26 miliardë dollarë për Izraelin

4 miliardë dollarë për sistemet e mbrojtjes raketore Iron Dome dhe David’s Sling

1.2 miliardë dollarë për sistemin e mbrojtjes Iron Beam, i cili kundërshton raketat me rreze të shkurtër dhe kërcënimet me mortaja

4.4 miliardë dollarë për të rimbushur artikujt dhe shërbimet e mbrojtjes që i ofrohen Izraelit.

3.5 miliardë dollarë për prokurimin e sistemeve të avancuara të armëve dhe artikujve të tjerë përmes Programit të Financimit Ushtarak të Jashtëm

9.2 miliardë dollarë ndihmë humanitare

Më shumë se 8 miliardë dollarë për sigurinë Indo-Paqësorit

3.3 miliardë dollarë për të zhvilluar infrastrukturën e nëndetëseve

2 miliardë dollarë financime të huaja ushtarake për Tajvanin dhe aleatët e tjerë kryesorë

1.9 miliardë dollarë për të rimbushur artikujt dhe shërbimet e mbrojtjes të ofruara për Tajvanin dhe partnerët rajonalë

 

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore