Lajme

Kompanitë amerikane thonë se ka përmirësim të kushteve të punësimit


Punëdhënësit kryesorë amerikanë nga zinxhirët e ushqimit të shpejtë deri te prodhuesit e armëve po raportojnë një përmirësim dramatik në kushtet e punësimit, pavarësisht të dhënave zyrtare që tregojnë papunësinë në nivelin më të ulët për dekada.

Drejtuesit e lartë në një mori kompanish dhanë përditësime optimiste për tregun e punës në raportet e fundit të të ardhurave tremujore. Komenti i tyre mund të sigurojë investitorët e shqetësuar se një treg i ngushtë i punës kërcënon përpjekjet e Rezervës Federale për të ulur inflacionin.

“Komenti i korporatave ka qenë shumë i ndryshëm nga tremujorët e mëparshëm”, tha Binky Chadha, shefi i strategjisë globale në Deutsche Bank.

Shifrat e papritura të rritjes së vendeve të punës, të publikuara në fillim të këtij muaji, shkaktuan një rënie të mprehtë të çmimeve të aksioneve dhe obligacioneve, pasi investitorët kishin frikë se rritja e pagave do ta detyronte Fed-in të rriste më tej normat e interesit.

Megjithatë, Christopher Nassetta, shefi ekzekutiv i zinxhirit të hoteleve Hilton, mishëroi komentet e shumë drejtuesve në grupe të mëdha kur u tha analistëve këtë muaj se “ne nuk jemi kthyer plotësisht aty ku ishim për sa i përket aksesit në fuqinë punëtore, por po arrijmë afër”.

Për shumë biznese që përballen me konsumatorin si Yum Brands, e cila zotëron zinxhirët e ushqimit të shpejtë KFC dhe Taco Bell, mungesat e personelit që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit jo vetëm që kanë rritur kostot, por edhe kanë goditur shitjet pasi disa restorante luftuan për të mbajtur orët normale të funksionimit.

Këtë muaj, megjithatë, shefi ekzekutiv i Yum, David Gibbs tha se “ne po shohim një rritje të aplikacioneve, dyqanet po kthehen në orët e tyre të punës para COVID-it”.

Ndërkohë, zinxhirët e tjerë Starbucks dhe Chipotle raportuan përmirësime në mbajtjen e punonjësve, për të cilat shefi i rishpikjes së Starbucks Frank Britt tha se do të reduktonte kostot e trajnimit dhe “ndihmon në stabilizimin e operacioneve”.

Përmirësimi nuk ka qenë i kufizuar në industritë me pagesë më të ulët si restorantet dhe hotelet. Shefi ekzekutiv i Boeing, David Calhoun, për shembull, u tha analistëve se “nuk e kemi pasur problem të punësojmë njerëz” dhe tha se presionet përmes zinxhirit të tij të furnizimit ishin “lehtësuar me të vërtetë”.

Pak kompani thanë se sfidat ishin hequr plotësisht – edhe pas përmirësimit të fundit, një në 10 restorante Chipotle mbetën me staf të shkurtër dhe disa industri po vuanin nga mungesa e punëtorëve të kualifikuar, siç janë pilotët e linjave ajrore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore