Lajme

Komisioni, Këshilli, Parlamenti Evropian – Negociatat kanë nisur, Von der Leyen tani ka një shans të mirë


Një ditë pas mbylljes së qendrave të votimit, teksa numërimi i votave ende vijon në disa vende, negociatat kanë nisur të diskutohen.

Diskutimi i parë është ai mbi Këshillin Evropian, i cili do të duhet të caktojë presidentin e Komisionit të ri dhe të vendosë nëse do të rikonfirmojë Ursula von der Leyen, e cila është kandidatja e PPE-së për atë pozicion.

Në rrezik janë edhe pozitat e presidentit të Këshillit Evropian dhe të Parlamentit, plus ai i Përfaqësuesit të Lartë për Punët e Jashtme.

Negociatorët u emëruan dje: për PPE kryeministri polak Tusk dhe greku Mitsotakis, për socialistët spanjolli Sánchez dhe gjermani Scholz.

Vlerësimet e Von der Leyen thuhet se po rriten: sipas shumicës së vëzhguesve, presidenti francez Macron, pasi doli i dobësuar nga zgjedhjet, nuk do të kishte peshën për t’u imponuar siç kishte bërë pesë vjet më parë kur bllokoi Manfred Weber.

Paketa Ursula von der Leyen në Komision dhe Antonio Costa në Këshillin Evropian duket se mbeten më solidet.

Por vetëm në darkën joformale të liderëve të BE-së të hënën e ardhshme do të kuptohet nëse Këshilli Evropian në fund të muajit do të tregojë zyrtarisht katër postet kryesore.

Është e qartë, megjithatë, se nuk ka kohë për të humbur. Nuk do të ishte një sinjal politik fuqie nga ana e BE-së që të mbetej pa lidership. Dhe Scholz e bëri të qartë dje.

Pika e dytë është ajo e delegacioneve kombëtare në Parlament, sepse von der Leyen, nëse caktohet nga liderët e BE-së, do të duhet të votohet nga seanca plenare.

Vetë grupet nuk japin siguri pasi vota është e fshehtë, kështu që strategjia është të shkojmë dhe të trokasim në dyert individuale mes socialistëve, liberalëve, të gjelbërve dhe disa delegacioneve të ECR-së.

Udhëheqësi i grupit të PPE-së, Weber, të dielën në mbrëmje i ftoi socialistët dhe liberalët “të bashkohen” me PPE-në, e cila “fitoi zgjedhjet”, për të krijuar “një aleancë pro-evropiane”.

Palët po vendosin kushtet e tyre.

Socialistët përsëritën padisponueshmërinë e tyre “nëse PPE negocion me konservatorët dhe reformistët”.

Udhëheqësja e grupit Renew, Valerie Hayer, bën thirrje për “të mos bërë marrëveshje me Melonin, me PiS, me Reconquête. Është e djathta ekstreme”.

Kurse bashkëpresidenti i ECR Nicola Procaccini e akuzoi se kishte “një mungesë serioze të kulturës demokratike”.

Nëse shifrat janë solide për PPE-në dhe për S&D, vendi i tretë ende mund të kontestohet midis Renew Europe (79) dhe konservatorëve të ECR-së (73).

Liberalët mund të tkurren nëse vendosin të dëbojnë partinë holandeze VVD të kryeministrit në largim Rutte për aleancën qeveritare me të djathtën ekstreme të Wilders.

Presidentja Hayer mori kohën e saj dhe premtoi hyrje të reja.

ECR po përpiqet gjithashtu të rritet: “Ne synojmë vendin e tretë – shpjegon Procaccini – por nuk janë vetëm numrat që kanë rëndësi, por edhe homogjeniteti”.

Pishina në të cilën peshkohet përfaqësohet nga joanëtarët dhe ata të zgjedhur me partitë që kanë dalë për herë të parë në Parlament.

Në grupin e parë ulen Fidesz të kryeministrit hungarez Orbán dhe AfD-ja gjermane, të përjashtuar së fundmi nga ID.

Në shkurt, udhëheqësi hungarez kishte kërkuar t’i bashkohej ECR-së, duke krijuar më shumë se disa hallakatje në mesin e delegacioneve më të moderuara si Çekia, e cila më mirë do të ishte gati të kalonte në PPE.

“Çdo vendim duhet të merret me delegacionet e tjera”, ka shpjeguar Procaccini, duke treguar hyrjet e mundshme midis jo anëtarëve.

Dje Orbán edhe një herë ëndërroi për një bashkim midis ECR-së së Melonit dhe ID-së së Le Pen: “Nëse ata do të arrinin një marrëveshje me eurodeputetët e Fidesz, ata mund të bëhen forca e dytë politike”.

Për momentin nuk duket të jetë në plane.

Le Pen dhe Salvini do të takohen nesër në Bruksel me krerët e tjerë të ID-së për të vlerësuar kërkesën e AfD-së për t’iu bashkuar grupit.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore