Stil

Koleksioni më i vlefshëm i bizhuterive private shfaqet në Londër


Koleksioni më i vlefshëm i bizhuterive private në botë do të shfaqet në Londër nga e shtuna përpara atij që pritet të jetë një ankand bamirësie rekord prej 120 milionë paundësh.

Më shumë se 700 sende të stolive të mbledhura nga koleksionistja e ndjerë e artit miliardere austriake Heidi Horten është në një turne botëror, duke marrë pjesë në New York, Singapor, Taipei dhe Londër.

Lajmi u bë i ditur nga britanikja “The Guardian”.

Disa nga pjesët kryesore do të ekspozohen publikisht në dhomën e ankandit të St. James në qendër të Londrës nga e shtuna deri të mërkurën.

Koleksioni përfshin një unazë ari të bardhë dhe diamant Cartier të vendosur me Sunrise Ruby, guri i çmuar më i vlefshëm në botë jo-diamant, të cilin Horten e bleu për 30.4 milionë dollarë (24.5 milion paundë) në ankand tetë vjet më parë.

Rubini i rrallë “gjaku i pëllumbit” i Mianmarit prej 25,59 karatësh përshkruhet nga Instituti Zviceran i Gjemologjisë si një “thesar unik i natyrës” dhe pritet të shitet për 15-20 milionë dollarë.

Gjithashtu në ankand janë Briolette of India, një diamant pa ngjyrë 90,38 karat i prerë nga argjendari Harry Winston dhe një gjerdan me perla natyrale me tre fije me një kapëse diamanti rozë 11 karatësh që vlerësohet të shitet për 7 deri në 10 milionë dollarë.

Në total koleksioni pritet të arrijë më shumë se 150 milionë dollarë (120 milionë paundë), duke e bërë atë grupin më të vlefshëm të bizhuterive të shitura ndonjëherë në ankand – duke eklipsuar atë të shitur për 116 milionë dollarë të Elizabeth Taylor në 2011 dhe shitjen prej 109 milionë dollarësh të familjes në pushtet të Katarit Al Thani në vitin 2019.

Horten – e cila trashëgoi rreth 2.7 miliardë paundë kur burri i saj, manjati i dyqaneve të mallrave Helmut Horten, vdiq në 1987 – vdiq në qershor 2022 pa trashëgimtarë të drejtpërdrejtë.

Janë ngritur shqetësime në lidhje me burimin e pasurisë familjare, duke përfshirë pretendimet se Helmut Horten fitoi pasuri nga hebrenjtë të cilëve nazistët u kishin konfiskuar pronat e tyre.

Të gjitha të ardhurat nga shitja e Christie’s do t’i shkojnë fondacionit Heidi Horten, të cilin ajo e themeloi në vitin 2020 për të financuar një muze të artit publik në Vjenë për të mbajtur koleksionin e saj të madh të artit dhe për të financuar kërkimet mjekësore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore