Lajme

Kolapsi i kriptove: Platforma e tregtimit Robinhood pushon gati një të katërtën e stafit


Robinhood, platforma tregtare që fitoi famë për lejimin e investitorëve amatorë të aksioneve për të luajtur në treg, po pushon nga puna gati një të katërtën e stafit të saj – duke përmendur kushtet ekonomike dhe kolapsin e tregut të kriptomonedhave.

Lajmi se po shkurtonte 23% të stafit të saj erdhi pasi kompania postoi një rënie prej 44% në të ardhurat nga rënia e aktivitetit tregtar, në një raport të befasishëm të fitimeve që erdhi një ditë më herët se sa ishte planifikuar dhe zbriti aksionet e kompanisë më shumë se 3%.

Kompania do të pushojë nga puna rreth 23% të punonjësve të saj si pjesë e një “riorganizimi”, tha CEO Vladimir Tenev në një postim në blog.

Robinhood kishte shkurtuar tashmë 9% të fuqisë punëtore në prill, duke thënë se rritja e kompanisë kishte çuar në disa role dhe funksione pune të dyfishta. Tenev tha të martën se këto shkurtime nuk shkuan aq larg sa duhet.

“Si CEO, unë miratova dhe mora përgjegjësinë për trajektoren tonë ambicioze të personelit – kjo varet nga unë,” tha Tenev.

CEO i Robinhood, Vladimir Tenev

Ndërfaqja e lehtë për t’u përdorur e Robinhood e bëri atë një hit në mesin e investitorëve të rinj që tregtojnë nga shtëpia kriptovalutat dhe aksionet si GameStop Corp gjatë pandemisë Covid-19.

Megjithatë, kompania ka shënuar rënie në të ardhura pasi baza e saj e klientëve është tronditur nga rritja e normave të interesit dhe inflacioni i lartë prej dekadash.

Nuk është e vetmja kompani teknologjike që po përballet me një rënie, me Meta, Netflix dhe të tjerë që po luftojnë për të ruajtur rritjen e tyre shpërthyese të epokës së pandemisë. Në raportin e saj të fundit tremujor të të ardhurave, Tesla zbuloi se po shiste 75% të zotërimit të saj të bitcoin, ndërsa Google ka zbatuar një ngrirje të punësimit.

Platformat e shkëmbimit të kriptove, Coinbase dhe BlockFi, gjithashtu kanë hasur vështirësi gjatë kolapsit të kriptove, duke pushuar nga puna qindra punonjës.

Të martën, Robinhood postoi të ardhura neto për tremujorin e dytë prej 318 milionë dollarë pasi të ardhurat nga kapitali, opsionet dhe tregtimi i kriptove u përgjysmuan, krahasuar me 565 milionë dollarë një vit më parë, sipas një dosjeje në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA.

Përdoruesit aktivë mujorë të Robinhood gjithashtu u duk se ranë afërsisht me një të tretën, në 14 milionë për qershor 2022 krahasuar me 21.3 milionë në tremujorin e dytë të 2021.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore