Lajme

Koha po mbaron për Olaf Scholz


Pyetja tani nuk është nëse qeveria e kancelarit Olaf Scholz do të mbijetojë, por për sa kohë.

Gjermanët u përballën me një ndarje të ashpër të dielën mbrëma: ndërsa presidenti i Francës iu përgjigj një humbjeje në zgjedhjet evropiane duke deklaruar qëllimin e tij për të shpërndarë asamblenë kombëtare, vetë kancelari i tyre kreu një akt zhdukjeje.

Scholz, humbësi më i madh i natës, bëri një fotografi në selinë e partisë së tij.

Nëse Scholz besonte se mund t’i shmangej një dhënie llogarie pasi partia e tij u mposht nga partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD), ai, si shumica, ka të ngjarë të gabojë.

 “Fakti është se qeveria e koalicionit është votuar dhe Olaf Scholz duhet të bëjë thirrje për zgjedhje të reja si Macron”, tha drejtuesi i Bavarisë, Markus Söder, në televizionin publik gjerman pas zgjedhjeve.

Madje edhe një komentues i “Die Zeit” me prirje të majtë bëri thirrje për zgjedhje të reja sa më shpejt këtë verë.

“Ashtu si në Francë, zgjedhjet evropiane ishin një votë mosbesimi ndaj qeverisë”, shkroi Alan Posener.

Megjithëse nuk ka plane të forta për të thirrur një votim të tillë, deputetë në koalicionin trepartiak të Scholz-it thonë se po përgatiten për atë eventualitet.

Pavarësisht përpjekjeve më të mira të kampit Scholz për ta mbrojtur atë, nuk mund të mohohej se rezultati i zgjedhjeve të së dielës – i cili tregoi se vetëm 31 për qind e gjermanëve mbështetën një nga tre partitë në koalicionin gjerman mes pjesëmarrjes rekord të votuesve – ishte një fiasko.

Vetëm dy vjet e gjysmë në mandatin e tij, qeveria e përçarë e Scholz ka arritur një pikë të thyerjes.

I pushtuar nga grindjet e brendshme dhe – sipas mendimit të shumicës së kritikëve, paaftësia e thjeshtë – Scholz ka kryesuar qeverinë më jopopullore në historinë moderne gjermane, me më shumë se dy të tretat e gjermanëve që shprehin pakënaqësi me koalicionin.

Vlerësimi ndaj tij ka vendosur gjithashtu një rekord negativ, me më shumë se 70 për qind të gjermanëve të pakënaqur me punën që ai ka bërë.

Pas keqmenaxhimit të një reforme historike për të zhvendosur infrastrukturën e Gjermanisë nga lëndët djegëse fosile në energjinë e rinovueshme, qeveria e Scholz pësoi një disfatë poshtëruese në duart e gjykatës më të lartë të vendit.

Vendimi i nëntorit i grabiti koalicionit dhjetëra miliarda euro në të cilat po llogariste për të financuar pjesën tjetër të agjendës së tij.

Aleanca ka qenë në mosmarrëveshje që atëherë, me dy partitë me prirje të majtë, Partinë Social Demokrate (SPD) të Scholz-it dhe të Gjelbërit në betejë të vazhdueshme me Partinë Demokratike të Lirë (FDP) konservatore, të udhëhequr nga Ministri i Financave, Christian Lindner.

E thënë thjesht, SPD dhe të Gjelbrit duan të shpenzojnë më shumë para dhe FDP, duke përmendur frenimin e borxhit kushtetues të Gjermanisë (dhe ortodoksinë e tyre fiskale), më pak.

Si vdiq koalicioni gjerman

Në shumicën e sistemeve parlamentare, rregullat e pashkruara të rregullit demokratik do ta detyronin liderin e vendit të thërriste zgjedhje të reja.

Jo në Gjermani. Për mirë apo për keq, qeveritë gjermane janë pothuajse të pamundura për t’u vrarë.

Për të shmangur një përsëritje të politikës të epokës së Weimarit, e cila kontribuoi në ngritjen e nazistëve, hartuesit e Ligjit Bazë të Gjermanisë të pasluftës u përpoqën të siguronin stabilitet duke krijuar një sistem politik që kërkonte zgjidhjen e shpejtë të konflikteve, sa më pak ndërprerje të jetë e mundur.

Si të tilla, ata vendosën një shirit të lartë për zgjedhjet e parakohshme.

Ka dy rrugë për votëbesimin në Gjermani.

Sipas të parës, të njohur si “votim konstruktiv i mosbesimit”, parlamenti mund të rrëzojë një kancelar, por vetëm nëse voton një zëvendësim brenda 48 orëve.

Duke qenë se problemi kryesor i koalicionit aktual është paaftësia e partive për të rënë dakord për politikat kyçe, dhe jo kancelari, ky kurs duket i pamundur.

Sipas një skenari të dytë, kancelari mund të thërrasë votëbesim, e cila zakonisht bëhet për arsye taktike, të tilla si për të rrëzuar koalicionin e tij.

Ish-kancelari i SPD-së, Gerhard Schröder, e bëri këtë në vitin 2001, për shembull, duke bashkuar një propozim të diskutueshëm për të dërguar ushtrinë gjermane në Afganistan pas sulmeve të 11 shtatorit, të cilin shumë në koalicionin e tij e kundërshtuan.

Ai mbizotëroi.

Disa në Bundestag mendojnë se Scholz mund të bëjë një lëvizje të tillë me buxhetin.

Nëse Scholz do të humbiste, do t’i takonte presidentit të vendosë nëse do të thërrasë zgjedhje të reja.

Në një rast të tillë, presidenti Frank-Walter Steinmeier, në vend që të thërriste zgjedhje të reja, mund t’i kërkojë Kristian Demokratëve të qendrës së djathtë (CDU) të përpiqen të formojnë një qeveri bazuar në rezultatet e zgjedhjeve të 2021, kur partia përfundoi e dyta.

Nëse nuk arrin të ndërtojë një koalicion, ai mund të bëjë thirrje për një zgjedhje të re.

Ky proces është arsyeja pse votat e besimit në Gjermaninë e pasluftës janë të rralla (kanë qenë vetëm pesë) dhe janë zakonisht lëvizje taktike nga kancelarët që kërkojnë të forcojnë pozitën e tyre politike.

Rasti i vetëm kur një kancelar u hoq pa dëshirë ishte në vitin 1982, kur FDP braktisi aleancën e saj me SPD-në e kancelarit Helmut Schmidt, një votë besimi konstruktive që ai humbi.

Marrë nga “Politico”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore