Biznes

Klubi i super miliarderëve po zgjerohet: 15 kanë mbi 100 miliardë dollarë pasuri


Klubi i super të pasurve të botës po bëhet më ‘i ngjeshur’ se kurrë.

Ka 15 persona në botë me pasuri mbi 100 miliardë dollarë, numri më i lartë i regjistruar ndonjëherë.

Kjo theksohet nga shifrat e Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, sipas të cilit pasuria e kombinuar e të 15-ve u rrit me 13% vitin e kaluar, duke arritur në 2 mijë e 200 miliardë dollarë.

Pak më shumë se e gjithë PBB-ja italiane.

Pronari i LVMH, Bernard Arnault, dallohet si drejtues i grupit , me mbi 220 milionë asete, i ndjekur nga Jeff Bezos dhe Elon Musk.

Për herë të parë këtë vit, Fracoise Bettencourt Meyers, trashëgimtare e perandorisë L’Oreal, bëri gjithashtu debutimin e saj në klubin e super të pasurve.

Ndër hyrjet e tjera të reja edhe miliarderi meksikan Carlos Slim , 84 vjeç, në vendin e 13-të me 106 miliardë dollarë.

Një pasuri – e cila është rritur gjithashtu falë bumit meksikan, i cili ka ndihmuar në shtytjen e aksioneve të kompanive të tij duke filluar nga ndërtimi deri te menaxhimi i restoranteve dhe dyqaneve – gjë që e bën atë gjithashtu njeriun më të pasur në Amerikën Latine.

Lista e plotë madhështore sheh 10 amerikanë pas mbretit të luksit francez, të gjithë fituesit e garës teknologjike: në sekuencë Jeff Bezos, Elon Musk, Mark Zuckerberg, Larry Page, Bill Gates, Sergey Brin, Steve Ballmer, Warren Buffett. , Larry Ellison, Michael Dell .

Në patrullën amerikane, i vetmi eksponent i ekonomisë së vjetër është Buffett, edhe pse vitet e fundit investimet e tij në Apple dhe kompani të tjera teknologjike kanë rritur fitimet e Berkshire-it të tij.

Nga vendi i dymbëdhjetë e tutje vjen pjesa tjetër e botës: naftëtari indian Mukesh Ambani, meksikani Carlos Slim, manjati tjetër indian Gautama Adani dhe gruaja më e pasur në botë, francezja Francoise Bettencourt Meyers.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore