Lajme

Kina pretendon se vala e COVID-it e ka arritur kulmin me raste të rënda


Në Kinë, autoritetet shëndetësore kanë thënë se vala e COVID-it ka kaluar kulmin, me rënie të shpejtë si në rastet e rënda ashtu edhe në vdekje në spitale.

Por ekspertët mbeten të kujdesshëm ndaj të dhënave zyrtare të qeverisë.

Sipas Qendrës së Kinës për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), numri i pacientëve me sëmundje kritike në spital arriti kulmin në javën e parë të janarit, më pas ra me shpejtësi me më shumë se 70 për qind.

Po atë javë numri i vdekjeve arriti nivelin më të lartë.

Chi Chun-huei, drejtor i qendrës për shëndetin global në Universitetin e Oregon-it, ka thënë se zyrtarët lokalë u nxitën të nën-raportonin shifrat e infektimeve gjatë politikës zero-COVID.

“Shumica e ekspertëve ndërkombëtarë e dinë shumë mirë këtë – statistikat e Kinës janë shumë të pasigurta”, ka thënë ai.

Rastet e kanë përfshirë Kinën në muajt e fundit, duke u përshkallëzuar me shpejtësi pasi qeveria përfundoi papritmas politikën zero-COVID në fillim të dhjetorit 2022.

Javën e kaluar një zyrtar i lartë ka treguar se 80 për qind e njerëzve ishin infektuar në këtë valë, megjithëse nuk ishte e qartë nga vinin shifrat.

CDC ka treguar se numri i vizitave në klinikat e etheve arriti kulmin në 2.867 milionë më 23 dhjetor, përpara se të binte 96.2 për qind në 110 mijë më 23 janar.

Një rënie e ngjashme u vërejt në vizitat në klinikat rurale, me kulme rreth të njëjtës datë.

Sakaq, të dhënat bazoheshin kryesisht te pacientët e shtruar në spital, duke dhënë një pasqyrë të ashpërsisë së shpërthimit.

Por ekspertët dhe vëzhguesit e jashtëm të shëndetit kanë paralajmëruar se tregon vetëm një pjesë të numrit të vërtetë.

Vala e infektimeve në Kinë goditi fillimisht qytetet e mëdha dhe ka pasur shqetësime se udhëtimet për vitin e ri hënor mund të përhapin infektime në zonat rajonale.

Raportimi nga brenda Kinës ka gjetur tashmë shkallë të dukshme të lartë të tij dhe vdekjeve që duket se tejkalojnë raportet zyrtare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore