Lajme

Kina planifikon të ndalojë IPO-të amerikane


Kina po harton rregulla për të ndaluar kompanitë e internetit jashtë vendit, përfshirë Shtetet e Bashkuara, të cilat paraqesin rreziqe të mundshme të sigurisë.

Ndalimi gjithashtu mund të përfshijë edhe kompani lidhur me çështjet e ideologjisë, sipas njё personi të paidentifikuar pёr çështjen.

Pekini tha muajin e kaluar se kishte në plan të forconte mbikëqyrjen e të gjitha firmave të listuara në det të hapur, një ndryshim gjithëpërfshirës rregullator që erdhi pas një hetimi të sigurisë kibernetike mbi gjigantin Didi Global vetëm disa ditë pas listimit të tij në Shtetet e Bashkuara.

Sipas rregullave që po hartohen, Komisioni Rregullator i Letrave me Vlerë të Kinës planifikon t’i ndalojë firmat, të cilat mbledhin sasi të mëdha të të dhënave nga përdoruesit ose krijojnë përmbajtje, nga listat jashtë shtetit.

Plani është një nga disa propozime që po shqyrtohen nga rregullatorët kinezë, pasi Pekini ka forcuar kontrollin e tij në platformat e internetit të vendit në muajt e fundit, përfshirë kërkimin për të mprehur shqyrtimin e listave jashtë shtetit.

Goditja, e cila ka shkatërruar aksionet dhe ka dëmtuar ndjenjën e investitorëve, ka vënë në shënjestër veçanërisht konkurrencën e padrejtë dhe trajtimin e kompanive të internetit në një sasi të madhe të të dhënave të konsumatorit, pas viteve të një qasjeje më të drejtë.

Gazeta “Wall Street Journal” së pari raportoi rregullat e reja që do të ndalonin firmat e internetit që mbanin një mori të dhënash të lidhura me përdoruesit nga listimi jashtë vendit.

Marrë nga Reuters, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore