Lajme

Kina paralajmëron SHBA-të kundër ndërhyrjes në Tajvan


Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, paralajmëroi Shtetet e Bashkuara të dielën që të mos ndërhyjnë në mosmarrëveshjen e Tajvanit, duke kërcënuar përdorimin e forcës.

“Nëse dikush guxon të ndajë Tajvanin nga Kina, ushtria kineze nuk do të hezitojë për asnjë sekondë”, tha Li në një fjalim në Dialogun Shangri-La në Singapor, një konferencë e organizuar nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike, transmeton Reuters.

“Ne nuk do të kemi frikë nga armiku dhe do të mbrojmë me vendosmëri sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial pavarësisht kostos”, tha ai.

Tajvani është i pavarur që nga viti 1949, por Kina e konsideron demokracinë vetëqeverisëse si territor kinez.

Li kritikoi shitjet e armëve dhe stërvitjen ushtarake të SHBA-ve në Tajvan, si dhe përmirësimin e marrëdhënieve Washington-Taipei.

“Tajvani është çështje e brendshme e Kinës”, tha ministri në paraqitjen e tij të parë në konferencën e sigurisë. “Çdo akt i mjegullimit të parimit të një Kine është edhe absurd dhe i rrezikshëm”.

Sipas tij, ribashkimi i Kinës është “prirja më e rëndësishme historike dhe një drejtim i pandalshëm”.

“Ne do të ndjekim perspektivën e ribashkimit paqësor me sinqeritetin më të madh dhe përpjekjet më të mëdha. Por ne nuk premtojmë të heqim dorë nga përdorimi i forcës. Nëse dikush guxon të ndajë Tajvanin nga Kina, ushtria kineze nuk do të hezitojë për asnjë sekondë”, shtoi Li

Zyrtari kinez nënvizoi se marrëdhëniet e Pekinit me Washington-in janë në një nivel “rekord të ulët” që nga fillimi i marrëdhënieve në vitin 1979.

Për mungesën e komunikimit, për të cilën SHBA-të po ankohen gjithnjë e më shumë, gjenerali tha se Kina në parim është e hapur për bisedime mes dy fuqive, por vetëm nëse ato janë “të bazuara në respektin reciprok”.

Li refuzoi një kërkesë të SHBA-ve për një takim me Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin në margjinat e konferencës.

Dialogu Shangri-La në nivelin e ministrave të mbrojtjes konsiderohet si forumi më i rëndësishëm i sigurisë në rajon. Dyzet vende dërguan përfaqësues.

Marrëdhëniet midis Kinës dhe SHBA-ve ranë në pikën më të ulët pas rrëzimit të një baloneje spiune kineze në shkurt dhe anulimit të vizitës së Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve Antony Blinken në Kinë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore