Lajme

Kina: NATO nuk duhet të zgjerohet në Azi, shkakton luftë kudo që shkon


Pekini zyrtar reagoi me zemërim ndaj një deklarate të NATO-s që e përshkruan Kinën si një sfidë të madhe për interesat dhe sigurinë e aleancës ushtarake perëndimore.

Në një deklaratë të lëshuar në samitin e tyre dy-ditor në Vilnius, udhëheqësit e NATO-s thanë se “ambiciet ekspresive dhe politikat shtrënguese” të Kinës po sfidonin interesat, sigurinë dhe vlerat e aleancës.

“Kina po përdor një gamë të gjerë mjetesh politike, ekonomike dhe ushtarake për të rritur gjurmën e saj globale dhe fuqinë e projektit, ndërkohë që mbetet e paqartë mbi strategjinë, synimet dhe ngritjen ushtarake”, thanë udhëheqësit e Aleancës në një deklaratë prej 90 pikash.

Sipas NATO-s, operacionet keqdashëse hibride dhe kibernetike të Kinës dhe retorika e saj konfrontuese dhe dezinformimi “synojnë aleatët dhe dëmtojnë sigurinë e Aleancës”.

Deklarata e NATO-s thekson gjithashtu se Kina dhe Rusia janë të angazhuara në një “partneritet strategjik në thellim” dhe se të dy vendet janë të angazhuara në “përpjekje reciproke përforcuese për të minuar rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla”.

Udhëheqësit i bënë thirrje Kinës që të luajë një rol “konstruktiv”, si një nga pesë anëtarët e përhershëm me veto të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe të dënojë “luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës”.

Misioni i Kinës në Bashkimin Evropian dënoi komentet, duke akuzuar NATO-n për shtrembërim të pozicionit të Kinës dhe përpjekje të qëllimshme për të diskredituar vendin.

“Ne e kundërshtojmë fuqishëm dhe e refuzojmë atë”, thuhet në një deklaratë të lëshuar të martën.

Liderët që marrin pjesë në samitin e NATO-s përfshijnë gjithashtu kryeministrin australian Anthony Albanese, kryeministrin japonez Fumio Kishida, kryeministrin e Zelandës së Re Chris Hipkins dhe presidentin e Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol.

Të katër vendet, të cilat kanë treguar gjithashtu mbështetje për Ukrainën përmes sanksioneve dhe ofrimit të mbështetjes ushtarake, u ftuan në samitin e NATO-s të vitit të kaluar në Madrid.

Në maj, Kishida theksoi se Japonia nuk kishte plane të bëhej anëtare e NATO-s, pasi aleanca tha se planifikonte të hapte një zyrë ndërlidhëse në Tokio, e para në rajonin aziatik.

Në një deklaratë, misioni kinez tha se Pekini kundërshton “lëvizjen e NATO-s drejt lindjes në rajonin e Azisë-Paqësorit” dhe paralajmëroi se “çdo akt që kërcënon të drejtat dhe interesat legjitime të Kinës do të përballet me një përgjigje vendimtare”.

Media shtetërore kineze gjithashtu ka filluar të sulmojë NATO-n për përpjekjet e saj drejt demokracive në rajon, me tabloidin “Global Times” që publikon një editorial duke akuzuar Aleancën si “sëpata, shtiza dhe lopata e Washington-it” dhe “burim lufte kudo që shkon”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore