Lajme

Kina kërkon shtytje për të nxitur ekonominë e ngadaltë


Kryeministri i Kinës u ka bërë thirrje provincave më të pasura të vendit që të ofrojnë mbështetje ekonomike për të nxitur masat pro-rritjes.

Vendi pa një rënie të papritur të konsumit dhe prodhimit në korrik.

“Një ndjenjë urgjence duhet të forcohet për të konsoliduar themelet për rimëkëmbjen ekonomike”, tha kryeministri Li Keqiang.

Një qasje pa kompromis me zero-COVID ngadalësoi ndjeshëm rritjen ekonomike të Kinës në tremujorin e dytë të këtij viti.

Në një lëvizje të rrallë, banka qendrore e Kinës uli normat e huadhënies të hënën për të ringjallur kërkesën.

Ekonomia e Kinës vazhdoi të rimëkëmbet në korrik, por kishte “luhatje të vogla”, tha Li në një takim video me zyrtarë të lartë nga gjashtë provinca të mëdha – Guangdong, Jiangsu, Zhejiang, Shandong, Henan dhe Sichuan – të cilat përbëjnë afërsisht 40 për qind të prodhimit ekonomik.

Qeveria do të ndërmarrë më shumë hapa për të rritur konsumin dhe për të zgjeruar investimet efektive, shtoi Li.

Kina, ekonomia e dytë më e madhe në botë, është goditur keq nga bllokimet e përhapura të koronavirusit që kanë prekur si bizneset ashtu edhe konsumatorët.

Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) ra me 2.6% në tre muajt deri në fund të qershorit nga tremujori i mëparshëm.

Qytetet e mëdha në të gjithë Kinën, përfshirë qendrën kryesore financiare dhe prodhuese Shangai, u vunë në bllokime të plota ose të pjesshme gjatë kësaj periudhe.

Por Pekini deri më tani nuk ka treguar asnjë shenjë të zbutjes së politikës së tij zero-COVID.

Treguesit kryesorë ekonomikë tregojnë se Kina po e ka të vështirë të heqë dorë nga ndikimi që bllokimet po kanë në biznesin e saj të prodhimit dhe shitjes me pakicë. Në korrik, shitjet me pakicë u rritën me 2.7% krahasuar me një vit më parë. Megjithatë, numri i ka humbur parashikimet për rritje prej 5% dhe ka rënë poshtë shifrës së qershorit – 3.1%. Shifrat e fundit treguan gjithashtu se papunësia e të rinjve është në një rekord të lartë.

Sektori i pronave po merr një goditje të madhe mes një bojkoti hipotekor me blerësit e shtëpive që humbasin besimin se projektet do të përfundojnë. Investimet në prona ranë 12.3% muajin e kaluar, ritmi më i shpejtë i këtij viti, ndërsa rënia e shitjeve të reja u thellua në 28.9%.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore