Lajme

Kina do të dërgojë trupa në Rusi për stërvitje të përbashkëta ushtarake


Trupat kineze do të udhëtojnë për në Rusi për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta ushtarake të udhëhequra nga vendi pritës.

Sipas ministrisë kineze të Mbrojtjes, në to do të përfshihet India, Bjellorusia, Mongolia, Taxhikistani dhe vende të tjera.

Po ashtu ka bërë me dije se pjesëmarrja e Kinës në stërvitjet e përbashkëta “nuk ka lidhje me situatën aktuale ndërkombëtare dhe rajonale”.

Në korrik, Moska njoftoi planet për të mbajtur stërvitjet “Vostok” nga 30 gushti deri më 5 shtator, edhe pse ajo zhvillon një luftë të kushtueshme në Ukrainë.

Asokohe thuhej se do të merrnin pjesë disa forca të huaja, pa i përmendur ato.

Ministria kineze ka treguar se pjesëmarrja në stërvitje është pjesë e një marrëveshjeje vjetore dypalëshe bashkëpunimi me Rusinë.

“Qëllimi është të thellohet bashkëpunimi praktik dhe miqësor me ushtritë e vendeve pjesëmarrëse, të rritet niveli i bashkëpunimit strategjik midis palëve pjesëmarrëse dhe të forcohet aftësia për t’iu përgjigjur kërcënimeve të ndryshme të sigurisë”, ka njoftuar ajo.

Nën drejtimin e Xi Jinping dhe homologun e tij rus, Vladimir Putin, Pekini dhe Moska janë afruar gjithnjë e më shumë.

Rusia dhe Kina zhvilluan një vit më parë stërvitje të përbashkëta ushtarake në Kinën veri-qendrore, duke përfshirë më shumë se dhjetë mijë trupa.

Në tetor, dy vendet zhvilluan stërvitje të përbashkëta detare në Detin e Japonisë. Ditë më vonë, luftanijet ruse dhe kineze mbajtën patrullimet e tyre të para të përbashkëta në Paqësorin perëndimor.

Muajin tjetër, ushtria e Koresë së Jugut njoftoi se kishte përplasur avionë luftarakë pasi dy avionë luftarakë kinezë dhe shtatë rusë hynë në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore gjatë asaj që Pekini e quajti stërvitje të rregullt.

Pak para pushtimit rus të Ukrainës, Pekini dhe Moska njoftuan një partneritet “pa kufij”, megjithëse zyrtarët amerikanë nuk e kanë parë Kinën t’i shmanget sanksioneve të udhëhequra nga SHBA-të ndaj Rusisë ose t’i sigurojë asaj pajisje ushtarake.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore