Lajme

Kina dënon veton amerikane në OKB kundër armëpushimit në Gaza


Kina ka kritikuar ashpër SHBA-të për veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në Gaza.

Pekini tha se masa dërgoi “mesazhin e gabuar” dhe në mënyrë efektive i dha një “dritë jeshile për masakrën e vazhdueshme”.

Shtëpia e Bardhë tha se rezoluta e propozuar nga Algjeria do të “rrezikonte” bisedimet për t’i dhënë fund luftës.

SHBA-të kanë propozuar rezolutën e tyre të përkohshme të armëpushimit, e cila gjithashtu paralajmëroi Izraelin të mos pushtonte qytetin e Rafahut.

Ka pasur një dënim të gjerë të vendimit të Amerikës për të bllokuar rezolutën e Algjerisë, ndërsa luftimet vazhdojnë në Gaza. Ajo u mbështet nga 13 nga 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së – me Mbretërinë e Bashkuar, e cila abstenoi.

Në përgjigje të vetos, ambasadori i Kinës në OKB, Zhang Jun, tha se pretendimi se mocioni do të ndërhynte në negociatat diplomatike në vazhdim ishte “krejtësisht i pambështetur”.

“Duke pasur parasysh situatën në terren, shmangia e vazhdueshme pasive për një armëpushim të menjëhershëm nuk është asgjë ndryshe nga dhënia e dritës jeshile për masakrën e vazhdueshme,” tha ai.

“Përhapja e konfliktit po destabilizon të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme, duke çuar në rritjen e rrezikut të një lufte më të gjerë”, shtoi ai.

“Vetëm duke shuar flakët e luftës në Gaza, ne mund të parandalojmë që zjarri i ferrit të përfshijë të gjithë rajonin”.

Kryediplomati algjerian i OKB-së deklaroi se “për fat të keq Këshilli i Sigurimit dështoi edhe një herë”. “Shqyrtoni ndërgjegjen tuaj, si do t’ju gjykojë historia”, shtoi Amar Bendjama.

Aleatët e SHBA ishin gjithashtu kritikë ndaj lëvizjes. I dërguari i Francës në OKB, Nicolas de Rivière shprehu keqardhjen që rezoluta nuk ishte miratuar “duke pasur parasysh situatën katastrofike në terren”.

Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e Washingtonit në OKB, tha se nuk ishte koha e duhur për të bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm ndërsa negociatat midis Hamasit dhe Izraelit po vazhdonin.

Homologia e saj në Mbretërinë e Bashkuar, Barbara Woodward, tha se plani mund të “bëjë në fakt një armëpushim më pak të mundshëm” duke rrezikuar bisedimet.

Izraeli nisi operacionet e tij në Gaza pas një sulmi të Hamasit në jug të Izraelit më 7 tetor, gjatë të cilit u vranë rreth 1 mijë e 200 njerëz dhe më shumë se 240 të tjerë u morën peng.

Fushata ushtarake izraelite ka lënë më shumë se 29 mijë njerëz të vdekur në Gaza, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në territorin palestinez.Draft-rezoluta e propozuar nga SHBA bën thirrje për një armëpushim të përkohshëm “sa më shpejt të jetë e mundur” dhe me kusht që të gjithë pengjet të lirohen, si dhe të hiqen barrierat për ndihmën që arrin në Gaza.

Shtëpia e Bardhë e ka shmangur më parë fjalën “armëpushim” gjatë votimeve të OKB-së për luftën, por është e paqartë nëse dhe kur Këshilli i Sigurimit do të votojë mbi propozimin.

Ai gjithashtu thotë se një ofensivë e madhe tokësore në Rafah do të rezultonte në më shumë dëme për civilët dhe zhvendosjen e tyre të mëtejshme, duke përfshirë potencialisht në vendet fqinje – një referencë për Egjiptin.

Por kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të martën se ai ishte “i përkushtuar për të vazhduar luftën derisa të arrijmë të gjitha qëllimet e saj” dhe asnjë presion nuk mund ta ndryshojë atë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore