Sport

Kimmich shpallet lojtari i vitit në Gjermani


Futbollisti i Bayern Munich-ut dhe Kombëtares së “panzerave”, Joshua Kimmish-i, është shpallur lojtari i vitit në Gjermani për 2021.

Mesfushori bavarez ka triumfuar me 33.8% të votave.

Dy lojtarët e renditur pas 26-vjeçarit janë Kai Haverz-i i Chelsea-t dhe Leroy Sane, po i Bayern-it. Përkatësisht, Havertz-i mori 22.7 % të votave dhe Sane 13.6%.

Kimmich-i luajti 14 nga 16 ndeshjet e kombëtares në vitin 2021. Ai dhuroi pesë asistime.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore