Jetesë & Stil

Kim Kardashian dhe Cher në mesin e të famshëmve armenë që kërkojnë ndërhyrje në Nagorno-Karabakh


Los Anxhelosi ka një nga komunitetet më të mëdha armeno-amerikane në vend, dhe tani personazhet e tij të famshëm po përdorin profilet e tyre për të ndërgjegjësuar për përshkallëzimin e operacioneve ushtarake që synojnë armenët etnikë në republikën e shkëputur të njohur ndërkombëtarisht si Nagorno-Karabakh.

Modelja, Kim Kardashian, e cila vizitoi Armeninë me motrën e saj Kourtney në vitin 2019, ku pagëzuan fëmijët e tyre, shkroi një shkrim me mjekun dhe producentin e filmit Dr. Eric Esrailian duke i kërkuar Shtëpisë së Bardhë të ndërhyjë dhe të ndihmojë njerëzit që po ikin nga rajoni, gjë që Armenët e quajnë Artsakh.

Familja Kardashian, të cilët janë me origjinë armene, bënë gjithashtu donacione të konsiderueshme në vitin 2020 pasi “Azerbajxhani sulmoi armenët në Artsakh pa provokim”.

Që nga dhjetori i vitit të kaluar, Azerbajxhani ka bllokuar korridorin e Laçinit, i vetmi litar shpëtimi midis armenëve të krishterë autoktonë dhe pjesës tjetër të botës.

Kim Kardashian.

“Ne jemi armene. Ne jemi pasardhës të të mbijetuarve të gjenocidit armen dhe nuk duam të flasim për njohjen ose përkujtimin e një gjenocidi tjetër në të ardhmen”, shkroi ajo, duke shtuar se SHBA duhet të ndërpresë çdo financim nga taksapaguesit ndihmë për Azerbajxhanin, para që vetëm do ta ndihmojnë vendin të shfarosë armenët etnikë.

“Njerëzit në Artsakh duan të jetojnë në paqe. Tani është koha për udhëheqje të vërtetë”, shtoi Kim.

Në fillim të këtij viti edhe, Cher, e cila është pjesërisht armene, shkroi një shkrim me titull – “Ju nuk mund të na fshini”.

Ajo vuri në dukje se mizoritë janë të shfrenuara në rajon ndërsa bota mbetet kryesisht e heshtur për krimet e luftës që kryhen në mënyrë rutinore nga regjimi ushtarak i Azerbajxhanit.

Cher.

“Të burgosurit janë abuzuar ose vrarë. Vendet fetare janë përdhosur dhe shkatërruar sistematikisht, dhe udhëheqja kleptokratike e Azerbajxhanit i ka inkurajuar dhe festuar këto shkelje me gëzim. Indoktrinimi dhe urrejtja ndaj armenëve janë propaganduar në lajmet dhe mediat sociale të sponsorizuara nga shteti dhe Antipatia madje formalisht u mësohet fëmijëve në Azerbajxhan”, pati shkruar Cher.

Javën e kaluar dhjetëra protestues armeno-amerikanë bllokuan njërën anë të autostradës 101 pranë qendrës së Los Anxhelosit për të sjellë vëmendjen ndaj krizës midis Armenisë dhe Azerbajxhanit.

Grupi bllokoi anën jugore të autostradës duke shpalosur një pankartë të madhe ku shkruhej: “Joe Biden, mos na injoro”.

Mbyllja u bë pasi Azerbajxhani nisi sulme me raketa, artileri dhe dron në territorin armen, duke vrarë civilë, duke zhdukur shtëpitë dhe duke dërguar dhjetëra mijëra të largohen nga rajoni.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore