Lajme

Kievi njofton se 10 mijë njerëz u evakuuan nga rajoni i Kharkiv


Gati 10 mijë njerëz janë evakuuar në rajonin Kharkiv në veri-lindje të Ukrainës, tha guvernatori i rajonit.

Mbi një javë pas fillimit të tij, “gjithsej 9,907 njerëz janë evakuuar”, tha guvernatori Oleg Synegubov.

Ata po iknin nga ushtarët rusë të cilët arritën të përparonin pesë deri në 10 kilometra (tre deri në gjashtë milje) përgjatë kufirit verilindor përpara se të ndaloheshin nga forcat ukrainase.

Synegubov tha se forcat e armatosura të Ukrainës kishin zmbrapsur dy përpjekje për të thyer mbrojtjen brenda natës.

Situata ishte “nën kontroll” me “mbrojtësit në zona të caktuara që kryenin sulme dhe operacione krehjeje”.

Moska ka sulmuar disa vendbanime duke përfshirë Vovchansk, vetëm pesë kilometra larg kufirit.

“Në zonën e qytetit të Vovchansk, trupat ukrainase po përforcojnë mbrojtjen e tyre”, tha Synegubov.

Një ditë më parë, ai tha se forcat ruse kanë filluar të shkatërrojnë Vovchansk dhe të gjithë, përveç 200 banorëve të tij, kanë ikur për shkak të luftimeve.

Forcat ruse kanë marrë 278 kilometra katrorë (107 milje katrorë) midis 9 dhe 15 majit, fitimet e tyre më të mëdha që nga fundi i vitit 2022, llogaritur AFP duke përdorur të dhënat nga Instituti për Studimin e Luftës (ISË).

Ofensiva e Rusisë “mund të përbëhet nga disa valë. Ishte vala e parë” në rajonin e Kharkiv, tha Zelensky gazetarëve.

Ai nënvlerësoi arritjet e Rusisë në ofensivë, por shtoi: “Ne duhet të jemi të matur dhe të kuptojmë se ata po hyjnë më thellë në territorin tonë. Jo anasjelltas. Dhe ky është ende avantazhi i tyre”.

Duke folur për ofensivën gjatë një vizite në Kinë të premten, presidenti rus Vladimir Putin tha se kjo ishte një përgjigje ndaj bombardimeve të Ukrainës në rajonet kufitare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore