Lajme

Kievi: 25 sisteme Patriot nevojiten për të mbrojtur qiejt nga Putin-i


Mbrojtja ajrore në Ukrainë është reduktuar në minimum.

Nëse nuk do të jepet ndihmë, jo vetëm që do të vdesin më shumë ukrainas, por edhe Moska do të fitojë.

Prioritetet në listën e kërkesave të Kievit janë Patriot-ët, të vetmit të aftë për të kapur raketat hipersonike ruse.

Nëse Ukraina aktualisht ka të paktën tre, duke përfshirë një të vendosur pranë kryeqytetit, sipas presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky nevojiten të paktën 25 për të mbuluar të gjithë vendin.

Sipas burimeve të tjera, të konsultuara nga Financial Times, mjaftojnë “vetëm” shtatë.

Ndaj është e paimagjinueshme, sipas shefit diplomatik të BE-së, Josep Borrell, që vendet perëndimore nuk mund t’i dorëzojnë Patriot-ët e tyre në Ukrainë, duke qenë se ata kanë rreth 100 në arsenalin e tyre.

Sipas Greg Hayes, shefi ekzekutiv i American Raytheon, i cili prodhon radarët dhe sistemet tokësore për pajisjen Patriot, rreth 19 shtete i përdorin ato.

Kohët e fundit janë ndërtuar 240 me një rritje të prodhimit prej 12 në vit.

Megjithatë, shumë vende – veçanërisht evropiane – këmbëngulin në faktin se nuk mund të bëjnë pa to për arsye sigurie, edhe pse ka çështje ekonomike – një njësi e vetme kushton nga dy deri në katër milionë dollarë – dhe çështje politike.

Kjo e fundit pasi qeveritë nuk duan të antagonizojnë një pjesë të elektoratit në prag të zgjedhjeve evropiane.

Gjermania së fundmi furnizoi Ukrainën me dy sisteme Patriot dhe dje ministrja e Jashtme Annalena Baerbock njoftoi se një tjetër do të dërgohet teksa bisedimet vazhdojnë me partnerët për të gjetur të reja.

Por, për momentin, asnjë nuk ka mbërritur në Kiev.

Që nga e diela, pasi Izraeli rrëzoi pothuajse të gjithë dronët dhe raketat e Iranit, disponimi në Ukrainë është përkeqësuar më tej dhe si qeveria ashtu edhe opozita kanë filluar të akuzojnë SHBA-të për standarde të dyfishta me aleatët e vet.

Izraeli nuk e zbulon madhësinë e rezervave të tij raketore. Megjithatë, ka përdorur aq shumë përgjues Tamir saqë SHBA-të kanë ndarë urgjentisht një miliard dollarë për t’i rimbushur ato.

Një ndryshim i dukshëm, aq më tepër nëse merret parasysh se ndihma prej 60 miliardë lekësh që Kievi kërkon çdo ditë është ende e bllokuar në Kongres.

Nuk është rastësi që Ben Wallace, ish-ministri britanik i Mbrojtjes, ka thënë se “Izraeli duhet të kuptojë se Irani dhe Rusia janë të bashkuar dhe se ka një president tjetër hebre që ka nevojë për ndihmë”.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore