Lajme

Kiev, rrëzohet një dron mbi pallatin presidencial


Një dron u rrëzua në kryeqytetin ukrainas pikërisht mbi pallatin presidencial mbrëmjen e sotme.

Lajmi u bë i ditur nga botimi italian “Corriere della Sera”.

Mbetjet nga droni duket se kanë rënë brenda kompleksit të pallatit Mariyinsky ku është vendosur qeveria ukrainase.

Presidenti Volodymyr Zelensky ndodhet aktualisht në një vizitë të huaj në Holandë.

Lajmi vjen pasi dhjetëra dronë u rrëzuan mbi kryeqytet dhe Odessa në mëngjes, pasi Moska publikoi lajmin për një “sulm” me dron në Kremlin.

Rusia tha të enjten se Shtetet e Bashkuara qëndronin pas një sulmi të supozuar me dron në Kremlin që synonte të vriste presidentin Vladimir Putin dhe sirenat e sulmit ajror u dëgjuan përsëri në Kiev ndërsa errësira ra pas sulmeve të natës së kaluar.

Dëshmitarët e Reuters dëgjuan të shtëna armësh dhe shpërthime të përsëritura më të forta pranë qendrës së Kievit.

Banorët që shkuan në strehimoret e sulmeve ajrore i thanë Reuters se panë drone në ajër.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy, duke folur në Hagë pas vizitës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICC), tha se Putini duhet të sillet para drejtësisë për luftën dhe se Kievi do të punojë për të krijuar një gjykatë të re për këtë qëllim.

Zëdhënësi i Putin-it, Dmitry Peskov, pa dhënë prova, tha se Ukraina kishte vepruar sipas urdhrave të SHBA-ve me sulmin e supozuar me dron në kështjellën e Kremlinit në orët e para të së mërkurës.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha se Peskov “thjesht gënjen” dhe se Shtetet e Bashkuara as nuk e inkurajuan dhe as nuk e lejuan Ukrainën të sulmonte jashtë kufijve të saj.

Kievi gjithashtu ka mohuar përfshirjen në incidentin, i cili pasoi një varg shpërthimesh gjatë javës së kaluar që synonin trenat e mallrave dhe depot e naftës në Rusinë perëndimore dhe Krimenë e kontrolluar nga Rusia.

Peskov tha se një hetim urgjent ishte duke u zhvilluar dhe se çdo përgjigje do të shqyrtohej me kujdes dhe do të balancohej.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore