Lajme

Kevin McCarthy bën thirrje për hetimin e shkarkimit të Biden-it


Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka bërë thirrje për një hetim për shkarkimin e presidentit Joe Biden.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta britanike “The Guardian” dhe agjencia “Associated Press”.

“Unë po i drejtohem komiteteve tona të Dhomës për të hapur një hetim zyrtar për shkarkimin e Presidentit Joe Biden”, deklaroi McCarthy para gazetarëve në një konferencë shtypi.

Zhvillimi vjen pasi Republikani i California-s ka sinjalizuar të gjitha pushimet, siç ka raportuar më parë CNN, se ai po i afrohet ecjes përpara me një hetim të tillë, në lidhje me marrëdhëniet e biznesit të djalit të presidentit, Hunter.

Në javët e fundit, McCarthy u ka thënë privatisht Republikanëve se ka në plan të ndjekë një hetim për shkarkimin e Biden dhe shpreson të fillojë procesin deri në fund të shtatorit, sipas burimeve të shumta të GOP-it të njohur me bisedat.

Ndërsa McCarthy tashmë ka kërcënuar publikisht se do të nisë një hetim, burimet thonë se McCarthy ka dërguar sinjale edhe më të forta për qëllimet e tij pas dyerve të mbyllura.

Hapi i ardhshëm i pritshëm vjen gjithashtu pasi McCarthy po hedh bazat për t’u argumentuar anëtarëve republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve se ata duhet të mbajnë financimin e qeverisë në mënyrë që të mund të ndjekin të gjitha këto tema hetimore.

Qeveria amerikane përballet me një afat financimi deri në fund të këtij muaji për të shmangur një mbyllje të qeverisë.

Hetimet e GOP-it të udhëhequra nga Dhoma e Përfaqësuesve nuk kanë dhënë ende ndonjë provë të drejtpërdrejtë se presidenti ka përfituar financiarisht nga marrëveshjet e biznesit të huaj të Hunter Biden.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore