Shëndet

Këto janë shenja që tregojnë se ju mungon vitamina B


Vitamina B

Vitaminat e kompleksit B janë një grup i disa vitaminave që janë veçanërisht të rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të qelizave dhe ruajtjen e niveleve të energjisë qelizore. Simptomat e mungesës së vitaminës B ndryshojnë në varësi të asaj se cila vitaminë nga kompleksi i vitaminave B është në mungesë në trup.

Kush është në rrezik?

Grupe të caktuara të popullsisë, si të rriturit e moshuar dhe gratë shtatzëna, janë më të rrezikuar nga mungesa e vitaminës B. Ata kanë nevojë për sasi më të larta të vitaminave të caktuara të kompleksit B.

Disa kushte, si sëmundja e ‘Crohn’, sëmundja ‘celiac’, ‘HIV’ dhe alkoolizmi kronik mund të çojnë në përthithje joadekuate të vitaminave B në traktin tretës, gjë që rrit rrezikun e zhvillimit të një mangësie.

Simptomat e mungesës së kompleksit të vitaminës B ndryshojnë në varësi të asaj se cila vitaminë ka mungesë. Ato mund të variojnë nga lodhja dhe konfuzioni në anemi ose një sistem imunitar të komprometuar. Mund të shfaqet edhe një skuqje e lëkurës.

Vitamina B12

Vitamina B12, e njohur gjithashtu si kobalamina, ndihmon në rregullimin e funksionimit të sistemit nervor. Ai gjithashtu luan një rol në rritjen dhe formimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Mungesa e vitaminës B12 mund të çojë në çrregullime në sistemin nervor dhe sistemin e qarkullimit të gjakut. Mungesa e vitaminës B12 mund të çojë në anemi megaloblastike, një sëmundje në të cilën palca e eshtrave prodhon qeliza të mëdha të kuqe të gjakut me formë anormale që nuk funksionojnë siç duhet. Demenca, paranoja, depresioni dhe ndryshimet në sjellje mund të rezultojnë nga mungesa e vitaminës B12.

Mungesa e vitaminës B12 mund të shkaktojë simptomat e mëposhtme: lodhje, dobësi, kapsllëk (kapsllëk), humbje e oreksit, humbje peshe, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë, problemet e ekuilibrit, konfuzion, memorie e keqe, dhimbje në gojë ose gjuhë.

Cilat ushqime përmbajnë vitaminë B12?

Vitamina B12 gjendet kryesisht në mish dhe në produktet e qumështit. Burimet vegjetariane përfshijnë produktet e qumështit dhe vezët.

Vitamina B6

Vitamina B6, e njohur ndryshe si piridoksina, ndihmon trupin e njeriut të shndërrojë ushqimin në energji. Gratë shtatzëna dhe ato në laktacion kanë nevojë për të në mënyrë që truri i foshnjës të zhvillohet normalisht.

Sasi të pamjaftueshme të vitaminës B6 mund të çojnë në anemi, si dhe në çrregullime të shëndetit të lëkurës, si puçrra me kruajtje ose çarje rreth gojës.

Mungesa e B6 mund të shkaktojë gjithashtu: depresion, konfuzion, nauze, anemi, ndjeshmëri ndaj infeksioneve si dhe dermatit.

Cilat ushqime përmbajnë vitaminë B6?

Ushqimet e pasura me vitaminë B6 janë shpendët, peshku dhe mishi, patatet dhe frutat, me përjashtim të agrumeve.

Vitaminat B1 dhe B2

Vitamina B1 quhet ndryshe tiamin, dhe vitamina B2 riboflavin. Këto vitamina ndihmojnë në shndërrimin e ushqimit në energji. Vitamina B1 ka një efekt pozitiv në shëndetin e sistemit nervor, dhe vitamina B2 ndihmon në ruajtjen e shikimit të duhur.

Mungesa e këtyre vitaminave ndodh rrallë. Popullata më e ekspozuar janë personat që konsumojnë alkool në mënyrë kronike. Konfuzioni dhe çarjet rreth gojës janë simptomat më karakteristike.

Cilat ushqime përmbajnë vitaminë B1 dhe B2?

Burimet e vitaminës B1: drithëra, drithëra, makarona dhe oriz, mish derri, peshk, bishtajore, arra dhe fara.

Burimet e vitaminës B2: vezë, mish, qumësht me pak yndyrë, perime jeshile, duke përfshirë brokolin dhe spinaqin, drithërat.

Vitamina B3

Vitamina B3, e njohur edhe si niacinë, ndihmon në shndërrimin e ushqimit në energji. Ndihmon gjithashtu në tretjen e duhur dhe mbajtjen e një oreksi të mirë dhe është i rëndësishëm për zhvillimin e qelizave.

Mungesa e niacinës mund të shkaktojë probleme me tretjen, të tilla si të përziera dhe ngërçe barku. Mungesa e rëndë e kësaj vitamine mund të çojë në një gjendje të quajtur pelagra, me simptomat e mëposhtme: lëkurë e ashpër që bëhet e kuqe ose kafe në diell, gjuha e kuqe e ndezur, të vjella, kapsllëk ose diarre, lodhje, sjellje agresive dhe halucinacione.

Cilat ushqime përmbajnë vitaminë B3?

Vitamina B3 mund të gjendet në ushqimet e mëposhtme: mish, duke përfshirë shpendët, viçin, mishin e derrit dhe peshkun, arra dhe bishtajore, drithëra.

Vitamina B9

Vitamina B9 ose folati është një vitaminë e rëndësishme nga kompleksi i vitaminës B që nxit rritjen e qelizave të kuqe të gjakut dhe kur administrohet gjatë shtatzënisë zvogëlon rrezikun e zhvillimit të anomalive të sistemit nervor tek fetusi.

Një nivel i ulët i vitaminës B9 mund të çojë në simptomat e mëposhtme: anemi megaloblastike, e cila shkakton dobësi, lodhje, problemet e përqendrimit, nervozizëm, dhimbje koke, rrahje zemre, ndjenja e mungesës së frymës, plagë të hapura në gojë, ndryshime në ngjyrën e lëkurës, flokëve ose thonjve.

Cilat ushqime përmbajnë vitaminë B9?

Ushqimet e pasura me vitaminë B9 janë si më poshtë: mëlçi viçi, asparagus, lakrat e Brukselit, perime me gjethe jeshile të errët, duke përfshirë spinaqin, portokall dhe lëng portokalli, fruta të tjera dhe lëngje frutash, kikirikë dhe arra të tjera, fasule dhe bizele.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore