Gatimi

Këshilla për sallatën perfekte të frutave


Ilustrim

Këshilla më e mirë për të bërë sallatë është të blini fruta të stinës.

Sallata e frutave humbet shijen e saj nëse disa kafshata janë shumë të buta dhe të tjera të forta. Fruti i tepërt i pjekur lehtë shpërbëhet dhe kthehet në tul që mbulon frutat e tjera dhe nëse nuk është mjaftueshëm i pjekur, zakonisht ka një shije të thartë ose të athët.

Është mirë të zgjidhni fruta me të njëjtin nivel pjekurie, pra të buta dhe të pjekura, por pak krokante. Kështu, sallata do të jetë e freskët dhe e shijshme për një periudhë më të gjatë kohore.

Zgjidhni fruta të pjekura dhe të freskëta

Hidhni fruta me ngjyra tërheqëse si jeshile, vjollcë ose portokalli si dhe tekstura të ndryshme për të krijuar kontrast midis frutave që keni zgjedhur. Disa fruta janë krokante, të tjera janë me lëng, të tjera janë fibroze dhe përzierja e tyre do ta bëjë sallatën tuaj të duket interesante dhe shija juaj do të jetë e zënë me zbulimin e kombinimeve të reja.

Pritini të gjitha frutat në copa të barabarta

Askujt nuk i pëlqen të marrë vetëm luleshtrydhe ose banane me një lugë. Përdorni sasi të barabarta frutash dhe në këtë mënyrë askush nuk do të ketë përshtypjen se mbetjet i kanë rënë.

Përdorni sasi të barabarta frutash

Përmirësoni shijen e sallatës me lëvozhgë të freskët të agrumeve dhe lëng limoni ose gëlqereje. Lëngu do të parandalojë errësimin e frutave dhe do të shkurtojë shijen tepër të ëmbël dhe nëse dëshironi që aciditeti të bie në sy, spërkateni sallatën me lëvozhgë limoni të grirë ose me ndonjë agrume tjetër.

Agrumet si surprizë

Nenexhiku është një dekorim i shpeshtë në sallatat e frutave, por është neglizhuar padrejtësisht, sepse zakonisht thjesht e lëmë mënjanë ndërsa zgjedhim copën më të bukur të frutave tona të preferuara. Nga ana tjetër, nenexhiku sjell freski nëse shalqiri, agrumet dhe manaferrat janë përbërësit kryesorë të sallatës suaj.

Agrumet si surprizë

Nenexhiku është një dekorim i shpeshtë në sallatat e frutave, por është neglizhuar padrejtësisht, sepse zakonisht thjesht e lëmë mënjanë ndërsa zgjedhim copën më të bukur të frutave tona të preferuara. Nga ana tjetër, nenexhiku sjell freski nëse shalqiri, agrumet dhe manaferrat janë përbërësit kryesorë të sallatës suaj.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore