Jetesë & Stil

Këshilla milionerësh: Mësime për paratë që fëmija juaj duhet të dijë


Ilustrim

“Mësojuni fëmijëve tuaj se borxhi i sotëm do t’ju heqë fitimet e së nesërmes, sepse ata po sakrifikojnë para që nuk i kanë ende”, shpjegon milioneri Michael Jardney.

Nëse ju nuk u jepni fëmijëve tuaj mësime të zgjuara për paratë në fazat e hershme të jetës – që nga koha kur shkojnë në kopsht deri në adoleshencë – ata ndoshta do të bëjnë gabime kur të rriten.

Michael Yardney ka shkruar deri në tetë libra, duke përfshirë “Zakonet e pasura, zakone të këqija” dhe “Si të zhvillojmë një portofol të aseteve shumëmilionëshe”.

Ai është gjithashtu një konsulent investimesh dhe pritës i podcast-it Michael Jardney.

Michael Yardney

“Kur shikoj prapa, në moshën 67-vjeçare, një nga gabimet e mia më të mëdha prindërore është se nuk i kam dhënë përparësi edukimit financiar të fëmijëve të mi. Është paksa ironike, duke marrë parasysh që e gjithë karriera ime ka qenë gjithmonë rreth financave personale. Fëmijët e mi tani janë të rritur dhe tashmë kanë pasardhësit e tyre. Por nëse do të mund të kthehesha pas në kohë, këto janë mësimet që do t’u fusja kur ishin të vegjël”, është shprehur ai në bloggun e tij, duke ndarë këshillat e mëposhtme:

Ju duhet të prisni përpara se të blini diçka që dëshironi.

“Fëmijët duhet të mësojnë se nëse vërtet duan diçka, duhet të presin derisa të kursejnë mjaftueshëm para për ta blerë vetë”.

Ai mendon se problemi qëndron te dëshirat prindërore për t’i plotësuar të gjitha qejfet e fëmijëve.

“Problemi është se ne të gjithë duam më të mirën për fëmijët tanë, prandaj është një kurth i zakonshëm që prindërit t’u japin fëmijëve të tyre gjithçka që mendojnë se u ka munguar duke u rritur”.

Një trampolinë në oborr? Po. Veshje krejt të reja çdo sezon? Po. Një lodër e re çdo fundjavë? Po. Nëse ky është stili juaj, rezultati mund të jetë një fëmijë i ngarkuar me një qëndrim shumë të padurueshëm dhe i fokusuar në kënaqësinë e menjëhershme.

Durimi është çelësi. Në vend që të blini menjëherë një lodër prej 20 eurosh për fëmijën tuaj, kurseni 5 euro në javë për një muaj. Ata do ta vlerësojnë atë lodër shumë më tepër sepse kanë bërë përpjekje shtesë për ta fituar atë, shpjegon ai.

Ai që vdes me më shumë lodra nuk është fituesi

Të gjithëve na pëlqen të kemi gjëra. Por pritshmëria është një armik i tmerrshëm i menaxhimit të parave. Ne e shohim “gjysmën tjetër të gjallë” në revistat e mëdha dhe në rrjetet sociale. Mënyra e tyre e jetesës festohet, prandaj shumë prej nesh mendojnë se duhet të punojmë shumë në jetë – vetëm që të jemi një nga ata që “kanë më shumë” në botë. Por prona nuk bën një jetë të pasur. Përvojat dhe njerëzit – gjëra që paratë nuk mund t’i blejnë – ju bëjnë vërtet të pasur. “Për mendimin tim, ‘pasuria e vërtetë’ është ajo që ju mbetet nëse humbisni të gjitha paratë dhe pasurinë tuaj”, thotë ai.

Sa më shpejt të filloni të kurseni, aq më shpejt paratë mund të rriten

“Përdorimi i interesit të përbërë për të rritur pasurinë tuaj nuk mbështetet vetëm në para – por edhe në kohë. Në fakt, duke pasur kohë të mjaftueshme, kombinimi (që ndodh kur fitoni interes si për paratë që kurseni ashtu edhe për interesat që fitoni) është aq efektiv sa Albert Einstein e quajti atë forca më e fuqishme në univers. “Kur i inkurajoni fëmijët tuaj që të fillojnë të kursejnë dhe investojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, ata kanë më shumë gjasa të sigurojnë të ardhmen e tyre financiare”, thotë milioneri.

Kushtojini më shumë vëmendje të ardhurave pasive

“Jo të gjitha të hyrat krijohen të barabarta. Disa rrjedha janë lineare dhe disa janë pasive. Të ardhurat lineare janë ato që merrni nga puna. Ndoshta punoni një orë dhe paguheni çdo javë tjetër për orët që punoni. Kjo është. Nëse nuk paraqiteni në punë, nuk do të paguheni.

Të ardhurat pasive janë kur punoni një herë, por vazhdoni të paguheni vazhdimisht nga puna që nuk punoni më. Mënyra për t’u pasuruar është të kesh të ardhura pasive, pavarësisht nëse shkon në punë apo jo. Kështu mendojnë investitorët e pasurive të paluajtshme: në fillim ata punojnë me orë të tëra, kursejnë një depozitë dhe më pas e investojnë atë. Tani paratë e tyre kanë filluar të punojnë për ta dhe vazhdojnë t’u japin atyre një kthim solid të investimit “në mënyrë pasive” në formën e rritjes së kapitalit dhe kthimit të qirasë, shtoi ai.

Borxhi i sotëm është i barabartë me mjerimin e së nesërmes

Kur jemi të rinj, priremi të mendojmë se çfarë do të na bëjë të lumtur sot, dhe jo nesër apo pas 10 vitesh. Për fat të keq, kjo është ajo që çon në shumë borxhe të kartave të kreditit ose mungesë të kursimeve të daljes në pension. Mësojini fëmijët tuaj se borxhi i sotëm do t’ua heqë të ardhurat nesër sepse po sakrifikojnë para që nuk i kanë ende. Të kufizosh borxhin kur të jesh më i ri do të thotë që më vonë të kesh më shumë kontroll mbi financat e tua personale, këshillon ai.

Lumturia krijohet nga puna e palodhur

“Shumë prej nesh pëlqejnë t’ia atribuojnë suksesin e të tjerëve “lumturisë”. Ndoshta këta njerëz të suksesshëm ishin “në vendin e duhur në kohën e duhur” ose ndoshta ata “e njihnin personin e duhur”. Por njerëzit me të vërtetë të suksesshëm punojnë shumë gjatë për të arritur majat e fushës ose qëllimit të tyre të zgjedhur që i kanë vendosur vetes. “Nëse mund të gjeni diçka për të cilën jeni të apasionuar dhe nga e cila jetoni, ka shumë më shumë gjasa të arrini gjëra të mëdha, duke përfshirë lirinë financiare”, përfundon milioneri Michael Yardney.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore