Shqipëria

Këshilla e ekspertëve turistikë për britanikët: Ndërroni Spanjën me Shqipërinë


Britanikët mund të kursejnë dhe të shijojnë pushime të paharrueshme thjesht me një këmbim.

Ata mund të ndërrojnë pushimet e shtrenjta në Spanjë me ato të përballueshme në Shqipëri.

Kështu shkruan britanikja “Express” e cila gjatë një komunikimi me ekspertët turistikë ofroi këshilla të vlefshme për lexuesit e saj.

Ekspertët e udhëtimeve kanë thënë se edhe pse fluturimet mund të jenë më të shtrenjta, britanikët do të kompensojnë lehtësisht diferencën në çmimin e hoteleve dhe vakteve.

Hulumtimi i ri nga Wise zbuloi se 74 për qind e britanikëve ende po planifikojnë një pushim këtë vit, pavarësisht nga kostoja e jetesës.

Megjithatë, ndërsa destinacionet klasike të pushimeve verore të Spanjës, Francës dhe Italisë janë në krye të listës së dëshirave, britanikët mund të kursejnë qindra duke shkuar në një vend pushimi më pak të njohur.

Sipas hulumtimit, një në katër turistë britanikë përqendrohen në çmimin e fluturimeve kur rezervojnë pushimet e tyre.

Por ndërsa një fluturim për në Shqipëri mund të kushtojë më shumë se një udhëtim në Spanjë, turistët britanikë do të bëjnë më shumë se sa ndryshimin pasi të jenë atje.

Eksperti i udhëtimeve në Points Guy UK, Nicky Kelvin, tha se “një marrëveshje e mirë në fluturime është shpesh ndryshimi midis rezervimit të një pushimi, por fluturimet janë vetëm një pjesë e shpenzimeve tuaja për pushime”.

“Nëse jeni duke kërkuar për vlerë të madhe, është më mirë të përqendroheni në atë se sa shtrihen paratë tuaja kur arrini atje – pra, sa kushton një dhomë hoteli?”

Ndërsa kostoja mesatare e një dhome hoteli në gusht në Spanjë është 143 paund, turistët do të paguajnë vetëm 56 paund në Shqipëri.

Një birrë në Francë kushton mesatarisht rreth 5.33 paund, por turistët mund të gjejnë të njëjtën gjë për vetëm 1.53 paund në Shqipëri.

Çmimi mesatar i një vakti për dy persona në Shqipëri është vetëm 22,82 paund, krahasuar me 53,26 në Itali.

Pas llogaritjes së çmimit të fluturimeve, shtatë netë akomodimi, darka me vlerë gjashtë ditë dhe një birrë në ditë për dy persona, një pushim në Shqipëri ishte 560 paund më lirë se Spanja.

Shqipëria ka disa nga plazhet më të bukura të Evropës, ndërsa ujërat e pastra të Malit të Zi janë ideale për të notuar.

Turistët britanikë gjithashtu mund të kursejnë para për një pushim në qytet duke udhëtuar në një destinacion më të vogël si Mostari në Bosnje dhe Hercegovinë.

Kostoja mesatare e një dhome hoteli për një natë në Mostar në gusht ishte vetëm 83 krahasuar me 170  në Romë.

Mostari është më i famshëm për urën e tij, një mrekulli inxhinierike dhe rrugicat e qytetit të vjetër të mbushura me dyqane.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore