Muzikë

Këngët e Taylor Swift-it rikthehen në platformën TikTok


Në një lëvizje befasuese, këngët e Taylor Swift janë rikthyer në TikTok pas një ndërprerjeje 10-javore mes një mosmarrëveshjeje licencimi midis aplikacionit dhe Universal Music Group.

Këngë të shumta të Swift – duke përfshirë “You Belong With Me”, “Lover”, “Cardigan”, “Mirrorball”, “Fearless (Versioni Taylor), “Cruel Summer”, “Cardigan”, “Style (Taylor’s Versioni),” “The Man” dhe “ME!” — tanimë janë të disponueshme në aplikacionin TikTok për përdoruesit për t’i përfshirë në videot e tyre.

Rikthimi i këngëve së Swift në TikTok vjen përpara publikimit të albumit të saj të ardhshëm në studio, “The Tortured Poets Department”, që do të dalë më 19 prill.

Katalogu i muzikës së Swift ishte ndër pjesët e tërhequra nga TikTok në shkurt, pasi kompania e aplikacionit dhe UMG nuk arritën të rinovonin një pakt licencimi që skadoi më 31 janar.

Universal Music akuzoi TikTok se po përpiqej të “ngacmonte” kompaninë muzikore në një marrëveshje me vlerë më pak sesa marrëveshja e tyre e mëparshme – dhe pretendohet se TikTok nuk ishte i gatshëm të adresonte shqetësimet e AI dhe piraterisë.

TikTok kundërshtoi se Universal po angazhohej në “narrativë dhe retorikë të rreme”.

Ndërsa TikTok është përgjegjës për ndalimin e muzikës së UMG në platformë, këngët e artistëve të nënshkruar ose të shpërndara nga UMG – duke përfshirë Ariana Grande dhe Camila Cabello, siç u përmend nga Variety muajin e kaluar – vazhdojnë të shfaqen në platformë, të postuara nga fansat ose, disa të dyshuar, përfaqësues të vetë artistëve.

Është gjithashtu e mundur që, me mbërritjen e “The Tortured Poets Department” të Swift të premten e ardhshme, ajo të jetë partnere me TikTok për ta promovuar atë, siç bëri për albumin e saj të fundit të materialit krejtësisht të ri, “Midnights”.

Për atë album, ajo ofroi një video të zbulimit të këngës për çdo këngë në album, ekskluzivisht në platformë.

Kjo mund të sinjalizojë potencialisht se është bërë një përjashtim për Swift, me pranimin e UMG.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore