Muzikë

Këngët e papublikuara të Lady Gagas lançohen në shërbimet e transmetimit


Të paktën tre versione të papublikuara të këngëve të Lady Gagas janë shfaqur në shërbimet e transmetimit, të listuara me emrin e saj të vërtetë, Stefani Germanotta, pa përmendur emrin e saj skenik.

Të tre këngët nën atë titull supozohen si përzierje ose versione të ndryshme të dy këngëve të lëshuara më parë, “Perfect Illusion” dhe “Fashion”, si dhe një këngë e papublikuar e vitit 2007 e quajtur “Retro Physical” që Gagapedia thotë se është një bashkëpunim me producentin Noize Trip që ka bërë xhiron online për shumë vite; ajo këngë është shumë e ngjashme me albumin e saj debutues të vitit 2008, “The Fame”.

Dy të tjerat tingëllojnë si versione të hershme të këngëve të publikuara zyrtarisht, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

“Fashion” është renditur si një demo, megjithëse luan si një version pak i përshpejtuar i këngës së Gaga-s, i përfshirë në kolonën zanore “Confessions of a Shopaholic” të vitit 2009.

Disa kanë spekuluar se demonstrimi i “Perfect Illusion” është bërë me AI, dhe fillimisht u publikua si një shaka e fansave kur doli në vitin 2016.

Pavarësisht, sigurisht është e dukshme si “Perfect Illusion”, e cila kishte munguar në shërbimet e transmetimit , u shtua sërish disa ditë më parë.

Këngët me sa duket u ngarkuan nëntë ditë më parë nga një llogari e quajtur UnreleasedSongs, që pretendoi gjithashtu të drejtën e autorit.

Është e paqartë se sa këngë të tjera janë ngarkuar nga UnreleasedSongs; përdorimi i shpeshtë i këtyre dy fjalëve në platforma i bën rezultatet e kërkimit jopërfundimtare.

Këngët janë postuar në Spotify, Apple Music dhe Tidal.

Përfaqësuesit e shërbimeve nuk kanë komentuar menjëherë, por ngarkime të tilla të fshehta janë të zakonshme dhe sfiduese për shërbimet e transmetimit për shkak të miliona këngëve që ngarkohen në platforma çdo ditë – burime të shumta citojnë deri në 125 mijë , dhe ndoshta më shumë.

Shembulli më i pacipë i një publikimi të tillë mund të jetë një album i plotë i materialit kryesisht të papublikuar të R. Kelly i quajtur “I Admit” që u publikua nga një label legjitim hip-hop i quajtur Real Talk Entertainment.

Përfaqësuesit si për Kelly (i cili ka qenë në burg që nga viti 2019) ashtu edhe për kompaninë e tij prej një kohe të gjatë Sony pretenduan se nuk u përfshinë në lirimin; albumi u hoq menjëherë pasi shërbimet u njoftuan gjerësisht për ekzistencën e tij.

Një fat i tillë duket i mundshëm edhe për këto versione.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore