Gatimi

Kënaqësi krokante: Shkopinjë kungulli


Ilustrim

Përbërësit:

1 kungull i njomë i madh

Miell misri

50 gr djathë parmezan

Kripë, erëza të thata, piper i ëmbël

2 luge vaj ulliri

Për salcën:

Kos i trashë ose qumësht i thartë

Rigon, kopër

Pak limon të shtrydhur

Përgatitja:

Ndezim furrën të ngrohet deri në 180 gradë. Lani mirë kungulleshkat dhe i prisni në shkopinj. Vendosni gjithçka në një tas dhe shtoni erëza – përzieni mirë. Vendosini në një tepsi të veshur me letër furre. Piqeni për rreth 30 minuta.

Përgatitni salcën duke përzier të gjithë përbërësit e listuar. Shkopinjtë e kungujve i shkojnë mirë edhe me sos domatesh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore