Jetesë & Stil

Kate Middleton dhuroi flokët e saj për bamirësinë e fëmijëve me kancer vite përpara diagnozës së saj


Kate Middleton dikur dhuroi pak nga flokët e saj për një program bamirësie që krijon paruke për të rinjtë që përjetojnë rënie të flokëve për shkak të trajtimit të kancerit ose kushteve të tjera vite përpara se të shpallte diagnozën e saj të kancerit.

Flokët gështenjë të gjallë të Princeshës së Uellsit kanë qenë prej kohësh një shenjë dalluese e stilit të saj, dhe familja mbretërore dhuroi në heshtje shtatë centimetra të flokëve të saj për bamirësinë e Mbretërisë së Bashkuar “The Little Princess Trust” në vitin 2017.

Gjashtë vjet më parë, Sunday Express raportoi se Kate, 42  vjeçe, kishte prerë shtatë centimetra flokët e saj gjatë një takimi në Pallatin Kensington dhe i sugjeroi stilistes së saj që të përdornin mirë flokët e prerë.

Flokët e saj u dërguan në mënyrë anonime në “Little Princess Trust”, i cili ofron paruke flokësh falas për fëmijët dhe të rinjtë deri në moshën 24 vjeç që kanë humbur flokët gjatë trajtimit të kancerit, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Kate debutoi me një stil më të shkurtër në korrik të vitit 2017, duke lënë të kuptohet se kur mund të ketë ndodhur vepra e mirë sekrete.

“Është bukur të mendosh se dikush, diku – ndoshta më shumë se një person – ka marrë një parukë që përmban flokët e Princeshës Kate”, tha aso kohe Helen Creese, një zëdhënëse e programit.

“Është një mendim me të vërtetë i bukur dhe është fantastik për të rritur ndërgjegjësimin, plus flokët e mrekullueshëm – ne të gjithë i dëshirojmë ato flokë”, shtoi ajo.

Princesha e Uellsit njoftoi më 22 mars se po i nënshtrohej “kimioterapisë parandaluese” pas testeve pas operacionit të saj abdominal në janar “u zbulua se kanceri ishte i pranishëm” dhe kërkoi privatësi për familjen e saj të re ndërsa përfundonte trajtimin.

Përndryshe, Kate nuk është e vetmja nga familja mbretërore që po sfidohet nga kanceri – edhe mbreti Charles po ballafaqohet me një sfidë të ngjashme – dyshja madje thuhet se janë lidhur akoma më shumë mes trajtimit të tyre.

Biografja e familjes mbretërore Sally Bedell Smith e ka quajtur Kate “vajzën që Charles s’e pati kurrë”.

“Ai ka pasur gjithmonë një lidhje shumë të mirë me të. Nuk mendoj se është arrogancë të thuhet se ajo është si vajza që ai nuk e ka pasur kurrë”, i thotë biografi mbretëror Smith ekskluzivisht për People, transmeton AlbanianPost.

“Ai ndan me William një impuls për ta mbrojtur atë. Ata janë në këtë së bashku, Kate dhe Charles”, shtoi ai.

Pallati Buckingham tha se Mbreti Charles, 75 vjeç, ishte “aq krenar për Kate dhe guximin e saj në të folur ashtu siç bëri” për të njoftuar lajmin e saj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore