Boterori 2022

Katar’sisi i futbollit


Më 20 nëntor do të nisë një nga ngjarjet kryesore në futboll – Kupa e Botës, e cila këtë herë do të organizohet nga Katari.

Procesi i zgjedhjes së vendit pritës, përgatitja dhe fondet e shpenzuara për të, formimi i statutit dhe kalendarit të turneut mund të kombinohen me fjalën “për herë të parë”.

Një turne i këtij niveli po zhvillohet për herë të parë në një vend të Lindjes së Mesme. Për shkak të temperaturave të larta në Katar, ndeshjet do të luhen për herë të parë në fund të vitit, në vend të verës si zakonisht.

Kjo ndikoi në të gjithë futbollin e klubeve: këtë sezon, skuadrat u detyruan të luanin 8-9 ndeshje në muaj, gjë që çoi në lëndime të lojtarëve kryesorë pikërisht përpara Kupës së Botës.

Ekipet kombëtare në fakt nuk kishin kohë për përgatitje të plotë, pasi ndeshjet e fundit të klubeve përfunduan vetëm dy javë para fillimit të turneut.

Për më tepër, për herë të parë vendi pritës shpenzon shuma të mëdha në përgatitje, duke ndërtuar pothuajse të gjitha stadiumet nga e para.

Por, i gjithë procesi rreth Kupës së Botës ka shkaktuar një numër të madh skandalesh.

Kriteret e përdorura nga FIFA për miratimin e Katarit si mikpritës i turneut ngritën pyetje serioze: për herë të parë, korrupsioni në “zyrat e futbollit” u diskutua aq seriozisht – madje çoi në çështje penale kundër krerëve të atëhershëm të FIFA-s dhe UEFA-s.

Si u kualifikua Katari për Kupën e Botës 2022 dhe pse është në vendin e Lindjes së Mesme? Pse edhe ish-kreu i FIFA-s, Joseph Blatter, i cili më parë lavdëronte në çdo mënyrë vendin, tani thotë se “Kupa e Botës” në Katar është një gabim?

Ryshfete dhe mbështetje për Sarkozy: si sheikët e Katarit morën të drejtën për Kupën e Botës

Katari organizon ngjarje të kësaj shkalle për herë të parë në historinë e tij.

Përveç kësaj, kjo është e para Kupë Botërore e mbajtur ndonjëherë në një vend arab dhe e para në një vend me shumicë myslimane.

Organizatori i Kupës së Botës 2022 u emërua në Cyrih, Zvicër, më 2 dhjetor 2010.

Në të njëjtën ditë, Federata Ruse mori të drejtën për të pritur Kupën e Botës 2018, d.m.th., për herë të parë, FIFA emëroi njëkohësisht dy mikpritës të turneut.

Mënyra se si u zgjodhën Rusia dhe Katari do të shkaktonte më vonë një skandal korrupsioni me çështje penale kundër shefave të atëhershëm të FIFA-s, Joseph Blatter dhe UEFA-s Michel Platini.

Por organizata kryesore e futbollit nuk i braktisi planet për të zhvilluar ndeshjet në Rusi dhe Katar edhe nën presionin ndërkombëtar.

Kandidatë për kampionatin 2022, përveç Katarit, ishin edhe Australia, SHBA-të, Koreja e Jugut dhe Japonia.

Australia u eliminua nga gara në raundin e parë të votimit, Japonia në të dytin dhe Republika e Koresë në të tretin.

Beteja në raundin vendimtar u zhvillua midis amerikanëve dhe Katarit, dhe ky i fundit mori 14 vota, dhe i pari tetë.

“Bota arabe meriton të presë Kupën e Botës. Unë vizitova Katarin për herë të parë 15 vjet më parë, dhe kishte 400 mijë njerëz. Tani janë 1.6 milionë, infrastruktura po përmirësohet me një ritëm të jashtëzakonshëm. Është një vend me mundësi të mëdha dhe të pakufizuara. Jam absolutisht i sigurt se Katari do të jetë në gjendje ta mbajë me sukses kampionatin”, tha Blatter në prill 2010.

Zgjedhja e Katarit në votimin përfundimtar më pas erdhi si befasi, sepse pothuajse të gjithë, madje edhe vetë Blatter, ishin të sigurt se Shtetet e Bashkuara do të fitonin.

Siç doli më vonë, avokati i Katarit, Hassan al-Tawadi dhe presidenti i atëhershëm i Konfederatës së Futbollit të Azisë, Mohammed bin Hammam, u përfshinë në promovimin e Katarit.

Gazetarët e “The Sunday Times” zbuluan se Bin Hamami nuk ishte pjesë e delegacionit zyrtar, por ishte ai që luajti rolin më të rëndësishëm në fitoren e shtetit nga Gjiri Persik.

Mediat zbuluan gjithashtu se promovimi kishte elemente korrupsioni.

Bin Hammam ftoi 25 drejtues të shoqatave afrikane të futbollit në një hotel me pesë yje në Kuala Lumpur, Malajzi dhe mbuloi të gjitha shpenzimet, 200 mijë dollarë.

Shuma u rrit më vonë kur disa të ftuar kërkuan fonde shtesë gjatë udhëtimit.

Më vonë, 40 mysafirë të tjerë afrikanë u ftuan në të njëjtin hotel dhe morën dhurata të shtrenjta.

Si rezultat, të gjithë delegatët mbështetën aplikimin e Katarit.

Bin Hammam, sipas gazetarëve, përdori të njëjtat metoda kur ai vetë luftoi për postin e kreut të FIFA-s me Blatter në vitet 1998 dhe 2002.

Sigurisht, Kodi i FIFA-s ndalon çdo dhuratë monetare ose formë përfitimi personal që mund të ndikojë te pjesëmarrësit në votim.

Në Pallatin Elysee, presidenti i atëhershëm francez Nicolas Sarkozy u takua me emirin e Katarit, Tamim bin Hamad Al Thani.

Siç do të mësonin mediat më vonë, Sarkozy i kërkoi Platini-s të mbështeste ofertën e Katarit dhe në vend të kësaj, fondi sovran i këtij vendi bleu klubin e futbollit PSG në vitin 2011, duke investuar 2 miliardë dollarë.

Fondi gjithashtu mori të drejtën për të nisur kanalin televiziv “BeIN Sports” (degë e Al Jazeera) në Francë.

Autorët e projektit “Football Leaks” zbuluan se kanali televiziv ka paguar 607 milionë euro për transmetimin e Ligue 1 franceze nga viti 2012 deri në vitin 2016. Në vitet 2016-2020, shuma u rrit në 726 milionë euro.

Aktualisht “BeIN Sports” ka të drejtën e transmetimit të ndeshjeve të Champions League, La Liga, Bundesliga, Serie A dhe Kupën e Botës.

Disa javë para fillimit të turneut, mes kritikave shkatërruese ndaj Katarit, Blatter në fakt konfirmoi gjithçka u përfol, duke u përpjekur të largonte fajin nga vetja.

Sipas tij, fillimisht konkursi ishte planifikuar të mbahej në SHBA, por një javë para kongresit vendimtar, Sarkozy i kërkoi Platini-s të votonte në favor të Katarit.

“Katari është një vend shumë i vogël. Futbolli dhe Kupa e Botës janë shumë të mëdha për këtë shtet. Zgjedhja e Katarit ishte një gabim. Ne ramë dakord në komitetin ekzekutiv që Rusia të presë Kupën e Botës në 2018 dhe SHBA në 2022. Ky do të ishte një gjest paqeje, nëse dy kundërshtarë politikë prej kohësh do të organizonin Kupën e Botës radhazi”, tha Blatter para pak ditësh.

“Sigurisht, bëhej fjalë edhe për para. Gjysmë viti më vonë, Katari bleu avionë luftarakë nga Franca për 14.6 miliardë dollarë”, citoi “Voetbal International” të thoshte Blatter.

Me sa duket, ai po fliste për aeroplanët A320. Në vitin 2017, gazeta “Le Figaro” shkroi se “Qatar Airways” kishte blerë 50 avionë me bazë Airbus. Marrëveshja i solli ekonomisë franceze 18.75 miliardë dollarë.

Në dhjetor 2015, komiteti i etikës i FIFA-s pezulloi Blatter-in dhe Platini-n nga futbolli për tetë vjet mes hetimeve gazetareske për korrupsion në zyrat më të larta të futbollit.

Në përgjithësi, sipas FBI-së së SHBA-ve, gjatë 20 viteve të fundit, zyrtarët e FIFA-s morën ryshfet në vlerë prej rreth 150 milionë dollarësh dhe ndikuan në zgjedhjen e vendeve pritëse për Kupën e Botës në Rusi dhe Katar.

Pse Kupa e Botës në Katar është një gabim?

Argumenti i parë është korrupsioni. Se zgjedhja në favor të Katarit ishte e gabuar, e thotë edhe futbollisti legjendar, tani drejtori i shtabit organizativ të Euro 2024, Philipp Lahm.

“Dhënia e të drejtës për organizimin e Kupës së Botës Katarit ishte një gabim. Kupa e Botës nuk i përket këtij vendi. Orari i ndeshjeve në Katar duhej të zhvendosej nga vera në dimër. Vapa në shkretëtirë nuk u konsiderua në fillim, edhe pse një raport i brendshëm i FIFA-s paralajmëroi kundër tij dhe gjithashtu vuri në dukje të meta të tjera në aplikim”, thekson Lahm.

Ai tërheq vëmendjen se më vonë pothuajse të 24 të zgjedhurit e FIFA-s, që i dhanë të drejtën Rusisë dhe Katarit në Kupën e Botës, më vonë u skualifikuan, u ndëshkuan ose u vunë në përgjegjësi ligjore.

“Me Katarin, FIFA ka dëmtuar futbollin, duke përfshirë autoritetin e saj si një organizatë perëndimore dhe një institucion ndërkombëtar”, tha Lam i indinjuar.

U bë e ditur se jo gjithçka është aq mirë me aplikimin e Katarit edhe para votimit përfundimtar në dhjetor 2010. Tre muaj më parë, inspektimi i FIFA-s u njoh vetëm me stadiumet virtuale para Botërorit-22. Në atë kohë vetëm njëri ishte i gatshëm fizikisht, por as atëherë nuk i plotësonte kërkesat e organizatës.

U deshën katër ditë për të rishikuar pesë projekte virtuale. Dhe në nëntor 2010, Brazili dhe Argjentina luajtën një ndeshje miqësore në stadiumin në Doha, i cili atëherë ishte gati vetëm nga ana kozmetike. Përveç kësaj, futbollistët janë ankuar për vapën dhe kushtet e vështira.

Disa ditë para ndeshjes hapëse (Katari dhe Ekuadori do të luajnë më 20 nëntor), drejtori rajonal i Qendrës Britanike për Studimet e Lindjes së Mesme, Amjad Taha, tha se Katari dyshohet se ka korruptuar lojtarët e ekipit kombëtar të Ekuadorit, ndaj vendasit duhet të fitojnë ndeshjen.

“Katari pagoi 7.4 milionë dollarë për tetë lojtarë të ekipit kombëtar të Ekuadorit për të humbur ndeshjen hapëse (1-0, goli i pjesës së dytë). Pesë burime nga Katari dhe Ekuadori e kanë konfirmuar këtë. Shpresojmë që kjo të mos jetë e vërtetë. Shpresojmë që shpërndarja e këtij informacioni do të ndikojë në fund. Bota duhet të ngrihet kundër korrupsionit të FIFA-s”, shkroi Taha në Twitter.

Arsyeja e dytë është vdekja e punëtorëve dhe gjendja e tmerrshme me të drejtat e njeriut.

Pak javë para fillimit të turneut, revista “Time” publikoi një artikull të gjatë për faktin se Katari ka ndërtuar shtatë stadiume, një aeroport të ri, një sistem metroje, rrugë dhe rreth njëqind hotele në 12 vjet. Rreth arenës, e cila do të presë ndeshjen hapëse dhe finalen, ata në fakt ndërtuan një qytet krejtësisht të ri, Lusail.

Por të gjitha këto projekte infrastrukturore super të shpejta u zbatuan nga duart e dy milionë punëtorëve emigrantë, mijëra prej të cilëve vdiqën nga nxehtësia rekord.

“Punëtorët ishin kryesisht nga Nepali, India dhe Bangladeshi. Mijëra nga këta punëtorë kanë vdekur gjatë dekadës së fundit, shumë prej tyre nga kushtet e këqija të punës që janë bërë edhe më të rrezikshme nga nxehtësia e tepërt”, shkruan “Time”.

Vera në Katar nuk është vetëm e nxehtë, por edhe e lagësht. Ky është një kombinim shumë i rrezikshëm.

“E vetmja mënyrë që trupi i njeriut mund ta përballojë nxehtësinë është lëshimi i djersës, e cila ftohet kur avullohet. Sa më e lartë të jetë lagështia, aq më pak avullim, gjë që çon në një rritje të temperaturës së trupit dhe, në fund, në dështimin e organeve”, mjekët u shpjeguan gazetarëve të “Time”.

Botimi vëren se në vitin 2007, Katari ndaloi punën në verës nga ora 11:30 deri në 15:00, kështu që kompanitë e ndërtimit e ndanë punën në turne të mëngjesit dhe të vonshëm.

Megjithatë, në praktikë, gjithçka nuk ishte kështu. Punëtorët që punonin në turnin e mëngjesit u detyruan të fillonin ditën e punës në orën 4 të mëngjesit për të shkuar në kantierin e ndërtimit nga konviktet, ku jetonin deri në 70 mijë punëtorë.

Para kësaj, një raport i Organizatës Ndërkombëtare të Punës tregoi se vetëm në vitin 2020, 50 punëtorë ndërtimi vdiqën në punë në Katar, 500 u plagosën rëndë dhe 37 mijë e 600 pësuan lëndime të lehta ose mesatare.

Katari mohon të gjitha akuzat dhe pretendon se vetëm 37 persona kanë vdekur nga viti 2014 deri në vitin 2020, dhe se vetëm tre vdekje dyshohet se kanë qenë të lidhura me punën, jo shkaqe natyrore. Në vend të kësaj, raporti i “Amnesty International” tha se punëtorët ishin masivisht të papaguar, shumë u detyruan të punonin dhe disa vdiqën “papritur” në punë.

Në prag të fillimit të emergjencës, “Reuters” raportoi se disa mijëra punëtorë migrantë u dëbuan me forcë nga ndërtesat e banimit në qendër të Dohas.

Autoritetet e Katarit shpjeguan se vendi ka një ligj që ndalon ngritjen e “kampeve të punës” pranë “zonave të banimit familjar”.

Qeveria e vendit siguroi se dëbimi masiv nuk lidhet me turneun, por është pjesë e “planeve afatgjata për riorganizimin e rretheve të Dohas”. Në fakt, sipas “Reuters”, kjo për faktin se shumica e shtëpive në të cilat kanë jetuar emigrantët ndodhen në zonat e kryeqytetit, ku do të vendosen tifozët.

Më herët, “Sky Sports” zbuloi se Katari kishte nisur një program ‘liderët e tifozëve”, sipas të cilit organizatorët e Kupës së Botës u ofrojnë tifozëve hyrje falas në turne në këmbim të reagimeve pozitive për përvojën e tyre në Katar.

Në lidhje me këto fakte, dhjetë shoqata evropiane të futbollit iu drejtuan zyrtarisht FIFA-s me kërkesën për të dhënë “përgjigje konkrete” në lidhje me situatën me shkeljen e të drejtave të punëtorëve migrantë në Katar.

“Ne e pranojmë se çdo vend ka probleme dhe sfida dhe jemi dakord me FIFA-n se diversiteti është forca. Megjithatë, përqafimi i diversitetit dhe tolerancës do të thotë gjithashtu mbështetje për të drejtat e njeriut. Të drejtat e njeriut janë universale dhe zbatohen kudo”, thanë ata në një deklaratë.

Kësaj i parapriu një koment i diskutueshëm i presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, i cili iu përgjigj kritikave ndaj turneut në Katar duke bërë thirrje që “të fokusohemi në futboll dhe jo në beteja ideologjike apo politike”.

Akoma më shumë indinjatë u shkaktua nga fjalimi i Infantino-s në samitin e G20, ku ai bëri thirrje në një stil të hapur pro-rus “për një armëpushim në Ukrainë gjatë Kupës së Botës”.

Përveç diskriminimit ndaj punëtorëve migrantë, shkelje të tjera të të drejtave të njeriut janë të zakonshme në Katar. Konkretisht, hetimi i “The Athletic” vëren se një grua që është sulmuar seksualisht mund të ndiqet penalisht për seks jashtëmartesor.

Siç theksojnë mbrojtësit e të drejtave të njeriut, të drejtat e grave në Katar shkelen sistematikisht – ato nuk janë të barabarta me burrat, megjithëse kushtetuta e vendit thotë të kundërtën.

Një shembull tjetër i shkeljes së të drejtave është qëndrimi ndaj komunitetit LGBTQ+. Kështu, së fundmi ambasadori i Kupës së Botës dhe ish-lojtari i ekipit kombëtar të futbollit të Katarit, Khalid Salman, tha se homoseksualiteti, i cili është i ndaluar me ligj në vendin konservator mysliman, është një “dëm për mendjen”.

Vendi pret mbi një milion vizitorë. “Ata duhet të pranojnë rregullat tona. Homoseksualiteti është haram (ndalim). Unë nuk jam një musliman i rreptë, por pse është i ndaluar? Sepse është i dëmshëm për mendjen”, tha Salman.

“Natyrisht, këto komente janë të tmerrshme”, u përgjigj Ministrja e Brendshme gjermane, Nancy Feser.

Pas deklaratave të Salman-it, pranë Muzeut të FIFA-s në Cyrih u mbajt një protestë ku kërkohej respektimi i të drejtave të komunitetit LGBTQ+ në Katar dhe bojkotimi i turneut.

Dhe në fakt ka raste të bojkotit: në veçanti, prodhuesi i njohur britanik i birrës “BrewDog” nisi një fushatë për të protestuar kundër mbajtjes së Kupës së Botës në Katar.

Kompania e shpalli veten si një “anti-sponsor krenar i WC” dhe e quajti turneun “World F* Cup” duke përdorur një lojë fjalësh.

Përveç kësaj, “BrewDog” publikoi postera në faqen e internetit me slogane kushtuar këtij aksioni: “Ha, fle, futboll i korruptuar” dhe “Në fillim Rusia, pastaj Katari. Mezi presim Korenë e Veriut”.

Disa futbollistë nga ekipe të ndryshme kombëtare kanë shprehur hapur shqetësimet e tyre për të drejtat e tifozëve që vijnë në Kupën e Botës, veçanërisht të personave LGBTQ+ dhe grave, të cilët janë të diskriminuar nga ligjet e Katarit.

Sa ka shpenzuar Katari dhe sa do të fitojë FIFA?

Sa i përket Kinës me Lojërat Olimpike, për Katarin Kupa e Botës 2022 është, para së gjithash, kënaqësia e ambicieve të veta politike dhe krijimi i një imazhi pozitiv në sfondin e kritikave të vazhdueshme ndaj shkeljeve të të drejtave të njeriut.

Ndaj, ashtu si Pekini me Lojërat Olimpike, Doha nuk kurseu asnjë shpenzim, duke ndërtuar infrastrukturën për turneun, praktikisht nga e para.

Siç vë në dukje “DW” , është ende e pamundur të përcaktohet kostoja reale dhe e saktë e Kupës së Botës në Katar, por tashmë analistët deklarojnë me besim se është më e shtrenjta nga të gjitha Kupat e Botës.

Sipas disa vlerësimeve, vlera e tij mund të jetë edhe më e madhe se të gjitha 21 të mëparshmet së bashku. Kostot do të kalojnë 200 miliardë dollarë dhe mund të jenë edhe më të larta.

Më parë, turneu 2014 në Brazil dhe 2018 në Rusi konsideroheshin Kupat e Botës më të shtrenjta, secila prej të cilave zyrtarisht kushtonte më pak se 15 miliardë dollarë.

Dan Plumley, një lektor i financave sportive në Universitetin Sheffield Hallam, tha se edhe kur Katari u zgjodh për të pritur Kupën e Botës 2022 në 2010, vlerësimet paraprake treguan një kosto të mundshme prej 65 miliardë dollarësh.

“Disa vlerësime të fundit thonë se potencialisht mund të kalojë 200 miliardë dollarë. Do të jetë Kupa e Botës më e shtrenjtë, megjithëse nuk e dimë ende se sa”, tha ai në një intervistë për “DW”.

Kompania amerikane e konsulencës “Front Office Sports”, e specializuar në financimin e sportit, vlerësoi kostot në 220 miliardë dollarë. Përfaqësuesi i komitetit organizativ të Katarit, Hassan Al Tawadi, pohon se kostot e infrastrukturës që kur vendi mori të drejtën për të pritur turneun tejkalojnë 200 miliardë dollarë.

“Arsyeja e pasigurisë mbi shumën është se shumica dërrmuese e miliardave të shpenzuara nga qeveria e Katarit ka shkuar në infrastrukturën jo-futbollistike si sistemi i metrosë, aeroporti ndërkombëtar, rrugët dhe rreth 100 hotele dhe objekte të kohës së lirë. Një pjesë e konsiderueshme e këtyre investimeve është pjesë e një projekti më të gjerë investimi shtetëror të njohur si ‘Vizioni Kombëtar i Katarit 2030’”, shkruan “DW”.

“Kupa e Botës ishte një shtysë për qeverinë e Katarit, e cila donte të zgjidhte problemet që lidhen me infrastrukturën e vendit. Krahasuar me kampionatet e tjera botërore, është shumë më e shtrenjtë”, thotë Kieran Maguire, një ekspert në financat e futbollit nga Universiteti i Liverpulit.

Sipas “Plumlee”, ky është një “bast i madh i fuqisë së butë” që në fakt do të rezultojë i padobishëm komercialisht, gjë që është pak shqetësuese për Dohën duke pasur parasysh pasurinë e madhe energjetike të gadishullit.

Ekspertët pajtohen se përfitimi që kërkon Katari është jokomercial.

“Marrëdhëniet ndërkombëtare janë një motiv kyç për turneun dhe flitet për ‘fuqinë e butë’ si një strategji mbrojtjeje dhe sigurie. Paratë sigurisht nuk janë një çështje për Katarin. Vendi mund të përballojë qartësisht organizimin e Kupës së Botës dhe është gati të mbulojë humbjet e lidhura. Në shumë mënyra, Kupa e Botës 2022 është një anomali financiare”, tha “Palmlee”.

Nga tetë stadiumet, Katari ndërtoi shtatë nga e para për Kupën e Botës. Qeveria deklaron se kostoja e ndërtimit të tyre është 6.5 miliardë dollarë. Pas Kupës së Botës, një vend me një popullsi prej vetëm 2.8 milionë banorësh nuk do të ketë nevojë për një numër kaq të madh objektesh.

Qeveria e Katarit tha se tre stadiume do të vazhdojnë të presin ndeshje, por pesë të tjerat ose do të çmontohen, do të shndërrohen në përdorime alternative ose kapaciteti i tyre do të reduktohet ndjeshëm.

Maguire beson se Katari do të përdorë infrastrukturën e re për të konkurruar për të pritur finalet e turneve të mëdha evropiane në të ardhmen, si Europa League ose Champions League.

Një ekspert amerikan në fushën e ekonomisë sportive, lektor në Kolegjin Smith (Masachusetts, SHBA), Andrew Zimbalist, vlerësoi se Katari gjithashtu mori një pjesë të konsiderueshme të kostove të sigurisë (1 miliard dollarë), si dhe kosto të ndryshme operacionale.

Sipas “Tsymbalista”, më pak se 10 miliardë dollarë nga kostoja totale vjen nga shtatë stadiumet që Katari ka ndërtuar për ndeshje dhe një që po rinovohet. Pjesa tjetër u shpenzua për transportin, hotelin, telekomunikacionin dhe infrastrukturën e sigurisë, duke përfshirë 36 miliardë dollarë në metro në Doha.

“PBB-ja e Katarit në vitin 2022 do të jetë rreth 180 miliardë dollarë. Ata morën të drejtën për të pritur një turne në vitin 2010, kështu që shpenzojnë mesatarisht 18.3 miliardë dollarë në vit, ose më shumë se 10% të PBB-së së tyre. Kjo do të ishte e barabartë me nëse SHBA shpenzoi 2.3 trilionë dollarë në vit gjatë 12 viteve”, thekson “Tsymbalista”.

Sa i përket të ardhurave për Katarin, në Doha priten 1.3 milionë vizitorë.

“Supozoni se, mesatarisht, çdo vizitor qëndron për katër ditë dhe shpenzon 300 dollarë në ditë. Gjithashtu, supozoni se udhëtimet normale turistike dhe të biznesit nuk ndikohen negativisht nga bllokimi i pritshëm, rritja e çmimeve dhe çështjet e sigurisë. Sipas këtyre supozimeve, Katari do të marr 1.56 miliardë dollarë të ardhura”, llogariti “Tsymbalista”.

Natyrisht, Katari shpreson edhe për përfitime të tjera. Pretendohet se kjo mega-ngjarje do të shikohet nga miliarda njerëz në mbarë botën dhe do të ngrejë profilin e Katarit në hartën botërore, duke stimuluar turizmin, tregtinë e jashtme dhe investimet.

“Të jesh në skenën botërore është një rrugë e dyanshme. Katari merr shumë publicitet, por pjesa më e madhe nuk është pozitive”, thekson eksperti.

Në të njëjtën kohë, sipas buxhetit të FIFA-s, zëri më i madh i shpenzimeve të organizatës është 440 milionë dollarë për 32 ekipe kombëtare që marrin pjesë në garë.

Skuadra fituese do të marrë 42 milionë dollarë dhe të gjithë ata që nuk e kalojnë fazën e grupeve kanë të garantuara nga 9 milionë dollarë.

Zëra të tjerë kryesorë të shpenzimeve operative përfshijnë 247 milionë dollarë për mbulimin televiziv dhe 207 milionë dollarë për menaxhimin e personelit. Shpenzimet totale operative të strukturës janë parashikuar në buxhet në nivelin 1.7 miliardë dollarë, të cilat mbulohen nga FIFA.

Megjithatë, FIFA nuk përmend shumën e pritur të të ardhurave nga shitja e të drejtave televizive, biletave dhe sponsorizimeve. Parashikohet që këto të ardhura të arrijnë në 4.7 miliardë dollarë. Kështu, fitimi neto i organizatës do të jetë 3 miliardë dollarë.

Përafërsisht 10% e kësaj shume do të merret nga FIFA dhe pjesa tjetër do të shpërndahet midis më shumë se 200 shoqatave kombëtare të futbollit në mbarë botën për të promovuar zhvillimin e futbollit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore