Lajme

Katari po rivlerëson rolin në negociatat Izrael-Hamas


Katari është duke rishqyrtuar pozicionin e tij në negociatat mes Izraelit dhe Hamasit.

Kështu ka bërë me dije kryeministri i vendit, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, pasi i përshkroi edhe negociatat vetë si shumë të ndjeshme në pikën ku gjenden.

Ai tha po ashtu se disa politikanë e kanë keqpërdorur rolin e Katarit për përfitime personale.

Negociatat midis Izraelit dhe Hamasit për të siguruar një armëpushim në Gaza dhe lirimin e pengjeve kanë ngecur, tha të mërkurën kryeministri i Katarit.

“Ne po kalojmë një fazë të ndjeshme me disa ngecje dhe po përpiqemi sa më shumë që të jetë e mundur ta trajtojmë këtë ngecje,” tha Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani në një konferencë shtypi me kryeministrin rumun, Marcel Ciolacu.

Katari, me Shtetet e Bashkuara dhe Egjiptin, ka qenë i angazhuar në javë bisedimesh në prapaskenë për të siguruar një situatë të zymtë në Gaza dhe lirimin e pengjeve izraelitë – të rrëmbyer nga Hamasi gjatë masakrës së tij të 7 tetorit – në këmbim të të burgosurve palestinezë të mbajtur në burgjet izraelite.

Negociatorët po përpiqen të “ecin përpara dhe t’i japin fund vuajtjeve që po përjetojnë njerëzit në Gaza dhe të kthejnë pengjet”, tha Sheikh Mohammed.

Më shumë se gjashtë muaj pas sulmit të Hamasit, 129 pengje të rrëmbyer nga Izraeli besohet se mbeten në Gaza, me të paktën 34 prej tyre të konfirmuar të vdekur, nga 253 të kapur më 7 tetor. Familjet e tyre janë bërë gjithnjë e më të dëshpëruara, duke mbajtur disa muaj tubimesh duke kërkuar që qeveria të arrijë një marrëveshje për të siguruar lirimin e tyre.

Ndërmjetësuesit kishin shpresuar të siguronin një armëpushim përpara fillimit të Ramazanit në mars, por përparimi në mënyrë të përsëritur u lëkund pa ndonjë ndërprerje të armiqësive në muajin e shenjtë mysliman që përfundoi javën e kaluar.

Në vend të kësaj, frika është rritur nga lufta mujore në Gaza, duke u përhapur në një konflikt rajonal pas sulmit të parë të drejtpërdrejtë të Iranit ndaj Izraelit këtë fundjavë.

Kryeministri i Katarit tha se Doha kishte “paralajmëruar që në fillim të kësaj lufte kundër zgjerimit të rrethit të konfliktit dhe sot shohim konflikte në fronte të ndryshme”.

“Ne vazhdimisht i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të marrë përgjegjësitë e tij dhe të ndalojë këtë luftë”, shtoi ai, duke thënë se njerëzit e Gazës u përballën me “rrethimin dhe urinë” me ndihmën humanitare duke u përdorur si një “mjet për shantazh politik”.

Një marrëveshje e zymtë njëjavore e arritur në fund të nëntorit pa 105 pengje të liruara në këmbim të 240 të burgosurve palestinezë të sigurisë. Tre pengje janë shpëtuar të gjallë nga IDF, katër janë liruar para marrëveshjes dhe trupat e 12 pengjeve janë gjetur nga trupat nga Gaza.

Një raund i fundit i bisedimeve të zymta filloi më 7 prill në Kajro, por deri më tani nuk ka sjellë ndonjë përparim në një plan të paraqitur nga ndërmjetësuesit e SHBA-ve, Katarit dhe Egjiptit.

Propozimi u raportua gjerësisht për të ofruar një armëpushim të përkohshëm prej të paktën disa javësh në këmbim të lirimit të dhjetëra pengjeve. Izraeli gjithashtu do të lirojë qindra të burgosur palestinezë të sigurisë që mbahen në burgjet e tij, së bashku duke mundësuar një nxitje të ndihmës për Gazën, ku një krizë humanitare është përhapur në mes të luftimeve.

Hamasi e hodhi poshtë ofertën gjatë fundjavës. Izraeli tha se refuzimi tregon se lideri i Hamasit, Yahya Sinwar nuk është i interesuar për një marrëveshje humanitare, dhe në vend të kësaj po përpiqet të përfitojë nga tensionet në rritje me Iranin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore