Lajme

Katari do të arrijë marrëveshjen e dytë të madhe të furnizimit me LNG me Kinën


Katari do të sigurojë një marrëveshje të dytë të madhe të furnizimit me gaz me një kompani kineze të kontrolluar nga shteti në më pak se një vit, në shenjë të fuqisë aziatike të uritur për energji që nxiton të sigurojë marrëveshje afatgjata me një nga eksportuesit kryesorë në botë të gazit të lëngshëm, gazit natyror.

Korporata Kombëtare e Naftës së Kinës dhe QatarEnergy pritet të nënshkruajnë një marrëveshje 27-vjeçare të martën, sipas së cilës Kina do të blejë 4 milionë tonë LNG në vit nga shteti i Gjirit, thanë njerëzit e informuar për këtë çështje.

CNPC do të marrë gjithashtu një kapital prej 5 për qind në një nga trenat LNG në projektin e zgjerimit të Katarit në Fushën e tij Veriore, rezervuari më i madh i gazit natyror në botë, si një partner i përbashkët.

Marrëveshja vjen vetëm shtatë muaj pasi Sinopec i Kinës arriti një marrëveshje të ngjashme 27-vjeçare me QatarEnergy, të cilën në atë kohë shteti i Gjirit e përshkroi si “marrëveshjen më të gjatë të furnizimit me gaz në historinë e industrisë së LNG”.

QatarEnergy nuk pranoi të komentojë mbi marrëveshjen.

Kompania shtetërore është tërhequr nga qeveritë dhe kompanitë energjetike në të gjithë Evropën dhe Azinë, ndërsa ajo po ecën përpara me zgjerimin prej 30 miliardë dollarëshe.

Saad al-Kaabi, ministri i energjisë i Katarit, i tha gazetws britanike “Financial Times” se ai priste të nënshkruante marrëveshje afatgjata furnizimi me “disa vende evropiane” përpara fundit të vitit.

Ai tha se QatarEnergy ishte afër nënshkrimit të marrëveshjeve me Mbretërinë e Bashkuar, Francën dhe Italinë.

“Ne kemi qenë dhe jemi vazhdimisht në diskutime me kompani të ndryshme për furnizimin me gaz në Mbretërinë e Bashkuar dhe ne presim që para fundit të vitit, ndoshta mund të kemi një marrëveshje”, tha Kaabi, i cili është gjithashtu shefi ekzekutiv i QatarEnergy.

“Ne do të kemi disa marrëveshje evropiane para fundit të vitit – me siguri, 100 për qind”.

Saad al-Kaabi

Ai tha se kishte ende disa “çështje tregtare” për t’u finalizuar me Mbretërinë e Bashkuar, e cila ka qenë në bisedime me Katarin për rreth dy vjet për të bllokuar furnizimet afatgjata të LNG nga shteti i Gjirit.

QatarEnergy është pronari më i madh i terminalit South Hook LNG në Uells, i cili ka kapacitetin për të furnizuar një të pestën e nevojave të gazit të Mbretërisë së Bashkuar. Në vitin 2020, ajo siguroi gjithashtu të drejta për kapacitetin e magazinimit dhe ridorëzimit në terminalin Grain LNG të Mbretërisë së Bashkuar në Kent për 25 vjet nga viti 2025.

Si një nga prodhuesit e paktë të energjisë që ka investuar shumë në kapacitete shtesë të gazit në vitet e fundit, KatarEnergy është bërë një pikë qendrore për vendet evropiane të dëshpëruara për të hequr qafe gazin rus.

Në maj, çmimet evropiane të gazit natyror ranë në intervalin e tyre normal të tregtimit për herë të parë që nga fillimi i krizës energjetike që pasoi pushtimin rus të Ukrainës vitin e kaluar.

Por ato u rritën ndjeshëm përsëri në qershor, duke nënvizuar se si tregu mbetet në avantazh mbi furnizimet me gaz, pavarësisht niveleve të magazinimit në nivelet më të larta rekord për kohën e vitit.

Ndërkohë që qeveritë evropiane iu afruan Katarit në ditët e para të krizës energjetike, ato janë treguar më të ngadalta për të nënshkruar kontrata, veçanërisht ato lloj marrëveshjesh shumë afatgjata që Katari dëshiron të sigurojë për të ardhmen e tij financiare.

Gjermania është deri tani i vetmi vend evropian që ka nënshkruar një marrëveshje të rëndësishme afatgjatë me Katarin që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia, me analistët që tregojnë shqetësimet për balancimin e sigurisë afatshkurtër të energjisë me angazhimet për të reduktuar emetimet.

Pjesa më e madhe e LNG-së së Katarit dërgohet në Azi, por Kaabi tha se shpresonte se do të ndahej në mënyrë më të barabartë midis lindjes dhe perëndimit në të ardhmen për t’i dhënë shtetit të Gjirit tregje të ndryshme.

Ai shtoi se ishte i lumtur që çmimet kishin zbritur nga nivelet më të larta të tyre në 2021, por paralajmëroi se ato mund të rriteshin nëse ekonomitë globale rriteshin vitin e ardhshëm dhe do të kishte temperatura normale të dimrit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore