Lajme

Kanadaja fillon pastrimin e gjatë pas stuhisë “Fiona”


Do të duhen disa muaj që Kanadaja të rivendosë infrastrukturën kritike.

Kjo, pasi stuhia e fuqishme Fiona la një gjurmë shkatërrimi “të paprecedentë”.

Kështu deklaruan zyrtarët kanadezë të dielën, ndërsa ekuipazhet u nisën në pesë provinca për të rivendosur energjinë dhe për të pastruar pemët dhe mbeturinat e rrëzuara.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

“Është si një zonë e plotë lufte”, tha Brian Button, kryebashkiak i Port aux Basques, një nga qytetet më të goditura në skajin jugperëndimor të Newfoundland me pak më shumë se 4 mijë banorë.

Më shumë se 20 shtëpi u shkatërruan dhe kostoja e dëmeve është në miliona dollarë.

Asnjë vdekje nuk është konfirmuar deri më tani, por policia në Newfoundland është në kërkim të një gruaje 73-vjeçare e cila dyshohet se u hodh në det.

Fiona u përplas në Kanadanë lindore të shtunën, duke detyruar evakuimet pasi era frynte deri në 170 kilometra në orë.

Ndërsa shkalla e plotë e shkatërrimit të Fionës nuk është menjëherë e qartë, stuhia mund të rezultojë të jetë një nga fatkeqësitë natyrore më të kushtueshme të Kanadasë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore