Lajme

Kalimi Rafah nga Gaza në Egjipt do të hapet në orën 10:00, sipas SHBA-ve


Shtetet e Bashkuara njoftuan se ata “morën informacion” që kalimi kufitar Rafah midis Rripit të Gazës dhe Egjiptit do të hapet në orën 10:00.

“Nëse kufiri hapet, ne nuk e dimë se për sa kohë do të mbetet i hapur që shtetasit e huaj të largohen nga Gaza”, thotë Ambasada e SHBA-së në Jerusalem.

Ambasada paralajmëron për një “mjedis potencialisht kaotik dhe të çrregullt në të dy anët e vendkalimit” dhe thotë se shtetasit duhet të vlerësojnë situatën përpara se të lëvizin drejt kufirit ose të tentojnë të kalojnë.

Ndërmjetësuesit ndërkombëtarë kanë punuar drejt një marrëveshjeje për hapjen e kufirit me Egjiptin për të lejuar ndihmën në Rrip dhe për të huajt të largohen.

Avionët e ngarkesave dhe kamionët kanë sjellë ndihma humanitare në Rafah për ditë të tëra, por deri më tani asnjë nuk është dërguar në Gaza, e cila ka qenë nën bombardimet intensive izraelite për gati dy javë që nga sulmet e 7 tetorit.

Pasi Izraeli mbylli vendkalimet e tij, Rafah është e vetmja rrugëdalje nga Gaza, por edhe ajo është e mbyllur tani.

Nëse hapet, vetëm shtetasit e huaj do të lejohen të kalojnë në bazë të marrëveshjes së fundit me Egjiptin.

Kalimi kontrollohet nga qeveria egjiptiane sipas një marrëveshjeje të nënshkruar në 2007 me Izraelin. Ai monitorohet edhe nga BE-ja.

Fluksi i furnizimeve, duke përfshirë ndihmën humanitare, që vjen në Gaza përmes Rafah-ut kërkon miratimin e Izraelit.

Kalimi është mbajtur i mbyllur pas bombardimeve të mëparshme izraelite si në 2008, 2014 dhe 2021.

Gaza u pushtua nga Egjipti në vitin 1948 dhe ra nën kontrollin e Izraelit pas Luftës Gjashtë Ditore të vitit 1967, gjatë së cilës Gadishulli i Sinai-t kontrollohej gjithashtu nga Izraeli.

Një marrëveshje Izrael-Egjipt në vitin 1979 lejoi kthimin e Sinai-t, i cili kufizohet me Rripin e Gazës, në Egjipt, dhe kështu kalimi kufitar Rafah u rivendos.

Në vitin 1982, pas tërheqjes së Izraelit nga Sinai, Rafah u bë pika ndarëse midis Egjiptit dhe Gazës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore