Lajme

Kalaja e Kaçanikut – Përplasja nëpër gjykata e vë në rrezik ekzistencën e një prej objekteve më të rëndësishme të Shekullit 16


Kalaja e Kaçanikut

Kalaja e Kaçanikut, e cila gjendet në qendër të këtij qyteti, është ndërtuar në shekullin XVI, nga Koxha Sinan Pasha.

Në këtë objekt të trashëgimisë kulturore ka pasur vetëm një investim.

Nga niveli lokal thonë se kontesti gjyqësor ka pamundësuar intervenimet në të.

Mungesa e investimeve ka bërë që ky objekt të mos jetë në gjendje të mirë.

Historiani Ilaz Krasniqi thekson arsyen se pse u ndërtua Kalaja.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore