Lajme

Kabineti izraelit i luftës miraton përgjigjen ushtarake kundër Iranit


Kabineti i luftës i Izraelit miratoi përgjigjen ushtarake ndaj sulmit iranian.

Media shtetërore hebraike e bëri të ditur këtë, pa shtuar detaje të mëtejshme.

“Nëse regjimi izraelit do t’i përgjigjet valës së parë të sulmeve me dron, atëherë do të ketë një valë tjetër sulmesh nga Teherani”.

Kështu është pohuar nga kanali shtetëror i lajmeve në Iran, teksa është komentuar vala e parë kundërpërgjigjes iraniane ndaj një sulmi izraelit në Ambasadën iraniane në Siri.

Irani nisi një sulm ndaj Izraelit duke përdorur dhjetëra dronë.

Gazetari i Axios, Barak Ravid e raportoi këtë në median sociale X, duke cituar katër zyrtarë amerikanë dhe izraelitë.

Jerusalem Post raportoi gjithashtu për sulmin e nisur nga Irani, duke cituar burime të inteligjencës amerikane.

Kanali televiziv izraelit Channel 12 njoftoi se dhjetëra dronë u ngritën nga territori iranian: sipas transmetuesit fluturimi për të arritur në Izrael mund të zgjasë disa orë.

Forcat Mbrojtëse të Izraelit deklaruan se do të duhet kohë që dronët të hyjnë në hapësirën ajrore.

Sipas disa raporteve të pakonfirmuara, nga Irani janë nisur nga 50 deri në 100 dronë vetëvrasës, raporton Ynet.

Të njëjtat raporte vlerësojnë orën e mbërritjes në Izrael rreth orës 7:30 (6:30 të Shqipërisë) nesër në mëngjes.

Nga sa bëhet me dije fillimisht, janë rreth 50 dronë të lëshuar nga Irani drejt Izraelit. Mendohet gjithsesi se do të duhet kohe për të kaluar në hapësirën ajrore izraelite.

Aktiviteti dronëve është ndjekur fillimisht në qiellin e Irakut.

Teksa, hapësira ajrore e Izraelit dhe Jordanisë do të mbyllen menjëherë.

E njëjta gjë do të ndodhë edhe me hapësirën ajrore iraniane.

Në gatishmëri ndërkaq janë gjithë forcat ushtarake izraelite dhe Benjamin Netanyahu ka mbledhur menjëherë kabinetin e emergjencës.

Joe Biden, presidenti amerikan, foli me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për kërcënimin e një sulmi iranian gjatë një telefonate javën e kaluar.

Ky sulm i drejtpërdrejtë ndaj Izraelit nga Irani është një nga skenarët më të këqinj për të cilin u përgatit administrata Biden, pasi do të çonte në një përshkallëzim të shpejtë të një situate tashmë dramatike në Lindjen e Mesme.

Një sulm i tillë mund të çojë në përshkallëzimin e luftës midis Izraelit dhe Hamasit në një konflikt më të gjerë rajonal, diçka që Biden ka kërkuar prej kohësh ta shmangë.

Kirby tha të premten se zyrtarët amerikanë janë në “komunikim të vazhdueshëm” me homologët e tyre izraelitë për këtë çështje dhe se janë duke u zhvilluar hapa për të siguruar që Izraeli të jetë në gjendje të mbrohet.

Ndërkaq eksperti i sigurisë dhe sigurisë së linjave ajrore, Dr. Todd Curtis, foli për Al Jazeera rreth asaj se pse vende të tilla si Jordania kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore për shkak të kërcënimit të dronëve të drejtuar për në Izrael.

Ai tha se ishte jashtë “një kujdesi të plotë” duke shtuar se “llojet e avionëve që me sa duket drejtohen drejt Izraelit nuk synojnë domosdoshmërisht avionët e linjës ajrore ose avionët e tyre”.

“Megjithatë, do të ketë shumë të panjohura në këtë situatë, duke përfshirë çdo lloj aktiviteti mbrojtës nga ana e Izraelit dhe të tjerëve,” tha ai.

Ai tha se shumica e avionëve dhe shumica e kompanive të menaxhimit të linjave ajrore do të dëshironin të shmangnin disa xhepa të hapësirës ajrore në rajon “thjesht për shkak të rrezikut që ekziston” jo vetëm nga aktiviteti ushtarak, por edhe nga bllokimi i raportuar i sistemit GPS.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore