Sport

Jurgen Klopp drejt ndeshjes së 1000-të si trajner


Jurgen Klopp, Photo: Sky Sports

Jurgen Klopp do të menaxhojë ndeshjen e tij të 1000-të kur Liverpool të përballet me Chelsea-n të shtunën, me trajnerin gjerman duke shijuar shumë momente kryesore deri më tani.

Karriera e tij menaxheriale është shtrirë në 23 sezone, tre klube, në dy vende dhe ai ka fituar tre tituj të ligës dhe një trofe të Champions League gjatë rrugëtimit të tij.

Sa i suksesshëm ka qenë menaxhimi i Klopp?

E thënë thjesht, Klopp ka dëshmuar se është një shef i suksesshëm.

Ai ka fituar 538 nga 999 ndeshjet e tij deri tani, duke humbur vetëm 222 prej tyre dhe pothuajse gjysma e atyre fitoreve kanë ardhur gjatë kohës që ishte në krye të Liverpool-it.

Rekordi i tij i përqindjes së fitoreve është përmirësuar gjithashtu në çdo klub.

Ndërsa te Mainz, ku mori drejtimin në divizionin e dytë të futbollit gjerman, fitoi 40.4% të ndeshjeve, në Dortmund, kjo përparoi në 56.4% dhe te Liverpool në 60.7%.

Klopp bëri emër për herë të parë në Gjermani kur orkestroi promovimin e Mainz në Bundesliga për herë të parë në historinë e klubit në 2004.

Më vonë ai fitoi dy tituj të Bundesliga-s dhe kupën vendase me Dortmund-in përpara se ta udhëhiqte Liverpool-in drejt lavdisë evropiane në 2019 dhe titullin e Premier League një vit më vonë.

Sezonin e kaluar, ai fitoi një dyshe të EFL dhe FA Cup me Liverpool-in për herë të parë, pasi të kuqtë fituan 46 nga 63 ndeshjet që luajtën në 2021-22.

Sidoqoftë, forma e tyre ka rënë këtë sezon me Liverpool-in në vendin e nëntë në tabelën e Premier League-s që ka fituar 15 nga 29 ndeshjet e tyre deri më tani në të gjitha garat. Një raport 51.7% i fitoreve.

Ata nuk kanë përfunduar jashtë katërshes së parë të ligës që nga sezoni i parë i Klopp në krye të Liverpool-it në 2015-16.

Kush janë kundërshtarët e preferuar të Klopp?

Kundërshtarët e së shtunës, Chelsea, janë të njohur për Klopp. Ai është përballur me ta 19 herë, duke fituar gjashtë dhe duke barazuar nëntë. Ai nuk ka barazuar kundër një ekipi tjetër në më shumë raste.

Në të vërtetë, klubet patën dy barazime 0-0 në finalen e EFL Cup dhe FA Cup sezonin e kaluar me Liverpool-in që i fitoi të dyja me penallti. Ata gjithashtu barazuan të dyja takimet e Premier League.

Kundërshtarët e tij të preferuar janë SC Freiburg, pasi ka humbur vetëm dy herë në 18 ndeshje kundër tyre. Ai gjithashtu ka fituar 10 nga 17 përballjet e tij me Tottenham-in, duke humbur vetëm një herë.

Jurgen Klopp, Photo: Sky Sports

Klopp është përballur me Bayern Munich-un më shumë se çdo ekip tjetër dhe ka humbur më shumë ndeshje me ta se kushdo tjetër, 16 nga 31.

Klopp dhe Pep Guardiola kanë pasur një rivalitet të gjatë – në të vërtetë, gjermani është përballur me shefin e Manchester City-t më shumë se çdo trajner tjetër.

Ndërsa ishte në krye të Dortmund-it, Klopp fitoi tre nga tetë takimet me Bayern Munich-un e Guardiola-s. Tani te Liverpool, Klopp ka fituar tetë nga 19 ndeshjet kundër City-t të Guardiola-s.

Në total, Klopp ka fituar 11 nga 27 ndeshjet kundër Guardiola-s. Nuk ka fituar më shumë ndaj një trajneri tjetër, por nuk ka humbur as më shumë, me nëntë humbje në total.

Lajmi i mirë për tifozët e Liverpool është se Klopp nuk ka humbur ende një ndeshje kur feston një moment historik. Ai fitoi ndeshjet e tij të 200-ta, të 300-ta, të 400-ta, të 500-ta dhe të 600-ta si trajner, duke barazuar me Chelsean në të 800-ën.

Cilat janë karakteristikat e skuadrave të tij?

Klopp la shenjën e tij te Liverpool me futboll sulmues intensiv dhe me presion të lartë.

Pesë ndeshjet me rezultatet më të larta në të cilat ai ka qenë i përfshirë kanë qenë të gjitha gjatë kohës së tij në Merseyside, me barazimin 5-5 me Arsenal-in në vitin 2019 që kryeson listat.

Fitorja më e madhe e Klopp ishte mposhtja 9-0 e Bournemouth-it në Premier League në gusht.

Skuadrat e tij nuk i janë shmangur golave as në Champions League. Borussia Dortmund dhe Liverpool shënuan së bashku 205 gola në 100 ndeshje evropiane, duke fituar 58 prej tyre.

Sulmuesit më pjellorë të Liverpool-it nën drejtimin e Klopp përfshijnë Roberto Firmino, Mohamed Salah dhe Sadio Mane – të gjithë ata bënë më shumë se 250 paraqitje për të dhe janë në top shtatë në listën e tij të “më të përzgjedhurve”.

Trofetë kanë ardhur në sezone të spikatura. Gjatë sezonit 2019-20, kur ai udhëhoqi Liverpool-in drejt titullit të Premier League-s, ata humbën vetëm tetë ndeshje në të gjitha garat – të njëjtin numër humbjesh që kanë pësuar tashmë në 2022-23.

Dortmund-i humbi vetëm gjashtë, pastaj shtatë ndeshje në sezone radhazi, kur ata fituan titujt e njëpasnjëshëm të Bundesliga-s nën drejtimin e Klopp në 2011 dhe 2012.

Kush janë lojtarët e preferuar të Klopp?

Liverpool do të jetë pa sulmuesin Firmino të shtunën për shkak të dëmtimit, por braziliani është lojtari më i përzgjedhur i Klopp, pasi ka luajtur në 341 nga 999 ndeshjet e tij totale si trajner.

Mesfushori i “Reds”, James Milner është i vetmi lojtar tjetër që ka kaluar 300 ndeshje nën drejtimin e Klopp (301).

Qendërmbrojtësi serb, Neven Subotic luajti nën drejtimin e Klopp te Mainz dhe Borussia Dortmund dhe u zgjodh 282 herë, ndërsa ish-portieri Roman Weidenfeller ishte lojtari më i përdorur i Klopp në Dortmund, duke nisur të gjitha 280 ndeshjet nën drejtimin e gjermanit.

Salah ka përfituar më së shumti duke shënuar 173 gola nën drejtimin e Klopp, një raport prej 133 minutash për gol – një raport më i mirë se Robert Lewandowski, i cili shënoi mesatarisht çdo 139 minuta për Klopp te Dortmund.

Harvey Elliott i Liverpool është lojtari më i ri që ka zgjedhur Klopp (16 vjeç, 174 ditë), ndërsa ish-mbrojtësi i Mainz, Peter Neustadter është më i vjetri (37 vjeç, 176 ditë).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore