Sport

Julian Nagelsmann te Gjermania, kontratë 1-mujore


Julian Nagelsmann (C)Getty images

Sipas raportimeve të vazhdueshme të mediave, Julian Nagelsmann është gati të bëhet trajneri i ekipit kombëtar gjerman të futbollit. Pak para nënshkrimit të kontratës dalin në dritë detaje të reja rreth çështjes.

Të premten, Nagelsmann do të prezantohet zyrtarisht nga Federata Gjermane e Futbollit (DFB) si trajneri i ri i kombëtares, raporton ndër të tjera “Kicker”. Më pas personeli do të konfirmohet në mbledhjen e rregullt të Presidiumit dhe Bordit Mbikëqyrës.

Thuhet se të martën e kaluar u arrit një marrëveshje gojore mes ish-trajnerit të FC Bayern dhe kryesisë së DFB-së.

Megjithatë, Nagelsmann nuk duket të jetë një zgjidhje afatgjatë në vetvete. Sipas raportimeve, kontrata e 36-vjeçarit do të zgjasë vetëm deri në fund të kampionatit evropian (14 qershor deri më 14 korrik) vitin e ardhshëm.

Siç raporton “Kicker”, ky model përkon me idetë e të dyja palëve, ndaj bashkëpunimi do të nisë si një lloj “projekti”.

Për Nagelsmann, periudha e shkurtër e kontratës ofron mundësinë për të zbuluar nëse ai është rehat me pozicionin e trajnerit të kombëtares. Ai gjithashtu mund të shikojë tregun e trajnerëve në verën e vitit 2024 dhe të mendojë nëse mund të jetë në gjendje të punojë përsëri si trajner klubi.

DFB-ja nga ana e saj, e cila kohët e fundit u ka dhënë gjithmonë trajnerëve kombëtarë kontrata afatgjata, do të vlerësojë situatën menjëherë pas kampionatit evropian dhe më pas do të vendosë nëse kërkohet bashkëpunim i mëtejshëm me ekipin e trajnerëve.

Së fundmi, por jo më pak e rëndësishmja, shoqata do të monitorojë gjithashtu nga afër tregun e trajnerëve deri atëherë.

Jurgen Klopp ndoshta mund të synohet sërish në verën e vitit 2024, nëse është i disponueshëm këtë herë. Menaxheri i ekipit të Liverpool së fundmi e ka justifikuar refuzimin e tij në një intervistë ekskluzive për “RTL/ntv” dhe “Sport.de” duke thënë se ai kishte një kontratë në vazhdim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore