Lajme

“Ju nuk mund të shkatërroni ëndrrat tona”, thotë Zelensky, ndërsa lufta në Ukrainë hyn në vitin e tretë


Presidenti Volodymyr Zelensky ka lëshuar një thirrje tubuese për njerëzit në Ukrainë ndërsa vendi shënon përvjetorin e dytë të pushtimit të plotë të Rusisë.

Duke folur nga vendi i një beteje të hershme kyçe, Zelensky i kërkoi vendit të tij të vazhdojë të luftojë dhe tha se Rusia nuk mund të shkatërrojë ëndrrat e Ukrainës.

Ai ka reflektuar mbi dy vitet që kanë kaluar që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës.

Zelensky thotë se dy vjet më parë “ne takuam zbarkimin armiqësor me zjarr këtu”, por dy vjet më vonë “ne mirëpresim miqtë dhe partnerët tanë këtu”.

“Ne jemi 730 ditë më afër fitores”, thotë ai dhe u thotë ukrainasve që “vazhdoni të luftoni – ju jeni të sigurt që do të fitoni!”.

“Aeroplanin mund ta djegësh, por ëndrrën tonë nuk mund ta shkatërrosh, ëndrrën me të cilën secili prej nesh ka 730 ditë që bie në gjumë dhe zgjohet. Askush nga ne nuk do të lejojë që Ukraina jonë të përfundojë”, thotë Zelensky dhe shton se në të ardhmen, “pranë fjalës Ukrainë, fjala “i pavarur” do të qëndrojë gjithmonë”.

Udhëheqësit botërorë u tërhoqën nga fuqia simbolike e vendosjes së tyre në aeroportin Hostomel ndërsa i bënë homazhe Ukrainës në një konferencë shtypi së bashku me Presidentin Zelensky.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni e përshkroi fushën ajrore si një simbol të dështimit të Moskës dhe krenarisë së Ukrainës.

“Gjestet heroike nga disa burra ndryshuan rrjedhën e historisë. Njëri prej tyre ndodhi këtu më 24 shkurt dy vjet më parë”, shtoi ajo.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha: “Putini ishte i sigurt se mund të merrte lehtësisht objektiva strategjikë si ky aeroport.

“Forcat ruse u përpoqën të punonin shpejt në Aeroportin Hostomel…Duke qëndruar këtu sot, mund ta shihni se ai kishte gabuar”.

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen vlerësoi trupat ukrainase që mbrojtën vendin në ditët e para të pushtimit dhe ngatërroi pritshmëritë për aftësinë e tyre për të ndaluar forcën pushtuese të Rusisë.

Ajo tha: “Kiev qëndroi i fortë. Guximi juaj qëndroi në rrugën e Putinit. Ju nuk u larguat dhe nuk u trembët. Një kontigjent i vogël heronjsh ukrainas mbajti pushtuesin, duke luftuar deri në plumbin tënd të fundit dhe frymën e fundit.

“Ju keni arritur të ndaloni sulmin e Rusisë në zemër të Ukrainës. Ju shpëtuat vendin tuaj, shpëtuat gjithë Evropën”.

Kryeministri belg Alexander De Croo njohu “shkatërrimin, humbjen e jetëve … traumën dhe dhimbjen” e ligjit dy vjet, por tha se aleatët e Ukrainës qëndruan “sup më sup” me qeverinë e saj.

Ukraina u zotua të shtunën se do të triumfojë mbi “errësirën” ruse ndërsa hyri në një vit të ri lufte të dobësuar nga mungesa e ndihmës perëndimore dhe me Moskën e guximshme nga fitimet e reja.

Lufta në Ukrainë hyn në vitin e tretë

 

Kur presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një “operacion special ushtarak” në agimin e 24 shkurtit 2022, shumë prisnin fitoren brenda disa ditësh, por Ukraina u kundërpërgjigj, duke i detyruar trupat ruse në tërheqje poshtëruese, shkruan “France24”.

Që atëherë, megjithatë, Ukraina ka pësuar pengesa me dështimin e kundërsulmimit të saj të vitit 2023.

Gjatë vitit të kaluar Ukraina nisi një kundërsulm duke u përpjekur për të rimarrë territorin nga Rusia, por kjo në masë të madhe dështoi.

Forcat ukrainase janë tërhequr nga qyteti lindor Avdiivka në fitoren më të madhe të Rusisë që nga rënia e Bakhmut në maj të vitit të kaluar.

Presidenti Volodymyr Zelensky gjithashtu përballet me një sfidë të vështirë për të siguruar që mbështetja financiare dhe ushtarake ndërkombëtare për luftën nga aleatët perëndimorë të vazhdojë.

Megjithatë, Ukraina i ka shkaktuar me sukses humbjet detare Rusisë në Detin e Zi dhe i ka dhënë fund bllokadës së porteve të saj.

Udhëheqësit politikë në Mbretërinë e Bashkuar kanë riafirmuar mbështetjen e tyre për Ukrainën në përvjetorin e dytë të pushtimit të plotë të Rusisë.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak ka thënë se Britania ishte e përgatitur të bënte “çfarëdo që të duhej” dhe ka premtuar gati 250 milionë funte për prodhimin e predhave të artilerisë.

Udhëheqësi i laburistëve Sir Keir Starmer ka thënë se “frika dhe barbaria” e Presidentit Vladimir Putin nuk do të mbizotërojnë.

Sunak, i cili vizitoi Kievin muajin e kaluar për të nënshkruar një marrëveshje të re sigurie dhe për të njoftuar 2.5 miliardë paund ndihmë ushtarake për Ukrainën gjatë vitit të ardhshëm, ka thënë se “ne duhet të ripërtërijmë vendosmërinë tonë” në këtë “përvjetor të zymtë”.

Nga ana tjetër, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ndodhet në Kiev për të shënuar përvjetorin e vitit të 2-të të luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Von der Leyen, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola lëshuan një deklaratë të përbashkët duke shënuar përvjetorin: “ajo e luftës në shkallë të plotë të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës në shkelje të dukshme të ligjit ndërkombëtar dhe Kartës së OKB-së”.

“Dy vjet dhunë, brutalitet, terror dhe shkatërrim. Nuk do ta harrojmë kurrë tronditjen fillestare të sulmit, tmerrin e ngjarjeve në Borodianka, Bucha, Mariupol”, thuhet në deklaratën e përbashkët.

“Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha mizoritë dhe vuajtjet e vazhdueshme që i janë shkaktuar në të gjithë vendin, Ukraina po qëndron e palëkundur. Populli heroik ukrainas po demonstron forcë dhe vendosmëri në mbrojtjen e atdheut të tij dhe duke luftuar për lirinë e tij dhe vlerat tona të përbashkëta evropiane.”

Në deklaratë thuhet se KE do të mbështesë gjithmonë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht.

Aneksimi i paligjshëm i Krimesë dhe Sevastopolit 10 vjet më parë shënoi fillimin e agresionit të vazhdueshëm të Rusisë kundër Ukrainës.

“Rusia dhe lidershipi i saj mbajnë përgjegjësinë e vetme për këtë luftë dhe pasojat e saj globale, si dhe për krimet e rënda të kryera. Ne mbetemi të vendosur t’i mbajmë ata para përgjegjësisë, përfshirë edhe krimin e agresionit.”

BE-ja kishte vendosur të hapte negociatat e anëtarësimit me Ukrainën dhe do ta ndihmojë atë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE.

“E ardhmja e Ukrainës qëndron në Bashkimin Evropian. Bashkimi Evropian do të vazhdojë t’i ofrojë Ukrainës mbështetje financiare të rregullt dhe të parashikueshme”, thuhet në deklaratë.

Paketa e ndihmës financiare prej 50 miliardë euro për 2024-2027 do të ndihmojë Ukrainën të përmbushë nevojat e saj imediate, të rindërtojë ekonominë dhe shoqërinë e saj, të modernizojë institucionet e saj dhe të konsolidojë demokracinë dhe sundimin e ligjit, tha ai.

“Rusia dhe liderët e saj do të paguajnë një çmim në rritje për veprimet e tyre.

“Së bashku me partnerët, ne kemi vendosur sanksione të paprecedentë kundër Rusisë dhe atyre që janë bashkëpunëtorë në luftë dhe mbetemi të gatshëm të rrisim presionin ndaj Rusisë për të kufizuar aftësinë e saj për të bërë luftë.

“Ne kemi marrë gjithashtu hapat e parë konkretë drejt drejtimit të të ardhurave të jashtëzakonshme që rrjedhin nga asetet e imobilizuara ruse për të mbështetur Ukrainën. Ne do të vazhdojmë veprimet tona të synuara për të izoluar më tej Rusinë në forumet ndërkombëtare”.

Deklarata shprehu mbështetjen për Formulën e Paqes të Ukrainës për një paqe të drejtë, gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme bazuar në parimet e Kartës së OKB-së dhe të drejtës ndërkombëtare, si dhe të gjitha përpjekjet drejt një Samiti Global të Paqes me mbështetjen më të gjerë të mundshme ndërkombëtare.

Lufta në Ukrainë hyn në vitin e tretë

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore