Lajme

Joe Biden i quan Indinë dhe Japoninë ‘ksenofobikë’


Presidenti amerikan Joe Biden i ka quajtur Japoninë dhe Indinë “ksenofobike”, duke i grupuar së bashku me Rusinë dhe Kinën si vende që “nuk duan emigrantë”.

Kritikat e tij ndaj Japonisë vijnë vetëm disa javë pasi ai e quajti aleancën SHBA-Japoni “të pathyeshme” gjatë një vizite shtetërore nga kryeministri Fumio Kishida.

India është gjithashtu një partner kyç i SHBA-ve3, pavarësisht shqetësimeve të amerikanëve për të drejtat e njeriut dhe liritë fetare atje.

Shtëpia e Bardhë thotë se Biden nuk do të thoshte asnjë ofendim për asnjërin vend.

Duke folur për një audiencë kryesisht aziatike-amerikane në një ngjarje për mbledhjen e fondeve të fushatës të mërkurën në mbrëmje, Biden tha se zgjedhjet në SHBA këtë nëntor kishin të bënin me “lirinë, Amerikën dhe demokracinë”.

“Pse? Sepse ne mirëpresim emigrantët”, shtoi ai.

“Mendo pak. Pse Kina po ngec kaq keq ekonomikisht? Pse Japonia ka probleme? Pse Rusia? Pse është India? Sepse ata janë ksenofobikë. Ata nuk duan emigrantë”.

BBC kontaktoi ambasadat amerikane të Japonisë, Indisë, Kinës dhe Rusisë për koment, por nuk mori një përgjigje të menjëhershme.

Komentet, megjithatë, kanë tërhequr kritika nga komentuesit amerikanë.

Në X, më parë në Twitter, Elbridge Colby, një ish-zëvendës ndihmës sekretar i mbrojtjes i SHBA në administratën Trump, shkroi se Japonia dhe India “janë dy nga aleatët tanë më të fortë dhe të rëndësishëm”.

“Ne duhet të flasim me ta me respekt, të cilin ata e komandojnë dhe e meritojnë”, shtoi ai. “Zbatimi i pikëpamjeve përparimtare të zonës ndaj aleatëve tanë është patronizues dhe marrëzi”.

Edhe pse Japonia, India dhe Kina kanë relativisht pak punëtorë të lindur jashtë vendit, Rusia është shumë e varur nga puna e emigrantëve, pjesa më e madhe e saj e tërhequr nga Azia Qendrore.

Ndërsa rritja ekonomike ka qenë e ngadaltë në Japoni dhe Kinë, ekonomia e militarizuar e Rusisë u ringjall pak vitin e kaluar ndërsa lufta e saj me Ukrainën vazhdon, pavarësisht sanksioneve ndërkombëtare. Ndërkohë, India ka përjetuar rritje të qëndrueshme dhe ka tejkaluar Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2023 për t’u bërë ekonomia e pestë më e madhe në botë.

Shtëpia e Bardhë mohoi që komentet e Biden të kishin për qëllim në një kuptim nënçmues, me zëdhënësin e sigurisë kombëtare John Kirby duke thënë se ai po bënte një pikë më të gjerë mbi politikën e imigracionit të SHBA.

“Aleatët dhe partnerët tanë e dinë mirë në mënyra të prekshme sesi Presidenti Biden i vlerëson ata, miqësinë e tyre, bashkëpunimin e tyre”, tha Kirby. “Ata e kuptojnë se sa ai e vlerëson plotësisht dhe plotësisht idenë e aleancave dhe partneriteteve”.

Sadanand Dhume, një ekspert i Azisë Jugore në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve me bazë në Uashington DC, i tha BBC-së se komentet e Biden ndoshta do të priten keq në Indi pasi ajo përjeton një “ngritje nacionaliste”.

“Kjo do të konfirmojë idenë e një pjese të indianëve se zoti Biden nuk është miqësor me Indinë,” tha ai. “Ata nuk do ta pranojnë me dashamirësi që të jenë ndeshur me vende autoritare si Kina.”

Në fund të prillit, një raport i Departamentit Amerikan të Shtetit zbuloi abuzime “të rëndësishme” të të drejtave të njeriut në Indi, për të cilat qeveria e saj tha se “është thellësisht e njëanshme dhe pasqyron një kuptim shumë të dobët të Indisë”.

Ndërsa Japonia për dekada ka pasur disa nga politikat më kufizuese të imigracionit në botë, ajo kohët e fundit është përpjekur të trajtojë një popullsi në rënie të vazhdueshme duke lehtësuar hyrjen e punëtorëve të huaj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore