Muzikë

Jin i “BTS” do festojë fundin e shërbimit ushtarak duke përqafuar 1 mijë fansa


Një maratonë përqafimi tre-orëshe në Seul të Koresë së Jugut, do të jetë ndër angazhimet e para publike të Jin, anëtarit më të vjetër të supergrupit K-pop “BTS”, pasi u lirua të mërkurën nga shërbimi i detyrueshëm ushtarak, ku ishte prej 18 muajsh.

Rreth 1 mijë fansa të yllit të popit u zgjodhën në një lotari. Ata do ta takojnë të enjten e 13 qershorit artistin në një festë vjetore e përvjetorit të debutimit të grupit, që do të mbahet në Kompleksin Sportiv të Seulit.

Përqafimi masiv do të pasohet nga një tjetër ngjarje, me 3 mijë të tjerë fansa të përzgjedhur, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

Atje, Jin raportohet se është i gatshëm të performojë këngë sipas kërkesës dhe të ndajë mesazhe me fansat.

Jin, BTS.

Këto gjithashtu do të transmetohen drejtpërdrejt në platformën e tifozëve Weverse të mbështetur nga Hybe.

Jin u pa duke kaluar nëpër portën kryesore të Divizionit të 5-të të Këmbësorisë së Ushtrisë në Yeoncheon, 61 kilometra në veri të Seulit, rreth orës 9 të mëngjesit, raporton agjencia e lajmeve Yonhap.

Gjatë shërbimit të tij, ai shërbeu si ndihmës instruktor stërvitjeje në qendrën e trajnimit të rekrutimit të ushtrisë atje.

Përpara se Jin të largohej nga baza e Yeoncheon, anëtarët e tjerë të grupit, J-Hope, RM, Jimin, V dhe Jungkook, ndërsa ende po shërbenin thirrjen e tyre ushtarake, bënë një performancë festive me saksofon të këngës së grupit “Dynamite”. Suga nuk ishte i pranishëm.

Yonhap gjithashtu raporton se anëtarët e “BTS” që aktualisht janë duke shërbyer kanë aplikuar për leje për t’u ribashkuar në Seul për një festë private. Nuk është e qartë nëse leja është dhënë.

Jin është i pari nga shtatë anëtarët e “BTS” që përfundon detyrën e tyre ushtarake.

BTS.

J-Hope pritet të jetë i radhës që do të shkarkohet në tetor.

“BTS” pritet të kthehet në punë si një grup në vitin 2025, pasi të gjithë anëtarët të kenë përfunduar shërbimin e tyre ushtarak. Jin gjithashtu pritet të fillojë punën për një album solo.

Në Korenë e Jugut, të gjithë burrave të aftë për punë u kërkohet të shërbejnë në ushtri nga 18 deri në 21 muaj, megjithëse ka pasur polemika mbi zbatimin e tij dhe përjashtimet e kufizuara nga rregulli.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore