Aplikacione

Jimmy Wales thotë se AI është një ‘rrëmujë’ tani, por mund të mbizotëroj në 50 vjet


ChatGPT, nga OpenAI, aktualisht është një “rrëmujë” kur përdoret për të shkruar artikuj në Wikipedia, thotë themeluesi i platformës Jimmy Wales për Euronews Next.

Një artikull i Wikipedia i shkruar me ChatGPT-4 është “i tmerrshëm” dhe “nuk funksionon fare”, thotë ai, sepse “me të vërtetë humbet shumë dhe i bën në një mënyrë të besueshme dhe krijon burime, është rrëmujë”.

Ai parashikon se AI do mbizotëroj brenda të paktën 50 viteve.

“Shqetësimet e mia janë më shumë për njerëzit, institucionet sesa teknologjinë”.

Teknologjia merr udhëzime dhe pyetje dhe u përgjigjet atyre si njeriu, bazuar në burimet që mbledh në internet. Mund të përdoret për të shkruar ese, tekste këngësh, apo edhe këshilla shëndetësore, megjithëse shpesh mund të marrë informacionin e gabuar, të njohur si “halucinante”.

13 November 2023; Jimmy Wales, Founder, Wikipedia, during the opening night of Web Summit 2023 at the Altice Arena in Lisbon, Portugal.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore