Pajisje

Java me 4 ditë pune me të premten pushim e Samsung-ut mbërrin në Azi


Samsung Electronics ka vendosur të ndryshojë politikën e punës.

Me synimin për të mbajtur talentin më të mirë brenda kompanisë dhe për të fituar plotësisht nga përfitimet e punës fleksibël, kompania ka vendosur të ndërmarrë ndryshime nga java e ardhshme.

Të gjithë punëtorët e grupit që banojnë në Kore dhe që janë të punësuar në vend do të jenë në gjendje të përfitojnë nga një periudhë e shkurtër katër ditore në javë një herë në muaj.

Ata do të kenë një të premte pushim në çdo katër javë.

Analistët theksojnë se në çdo rast është një revolucion kulturor për një vend të karakterizuar nga një kulturë pune jashtëzakonisht konservatore dhe tradicionaliste.

Hapja ndaj kohës së lirë arrihet me synimin për të plotësuar nevojat e brezave të rinj, të cilët po kërkojnë një ekuilibër më të mirë mes jetës personale dhe asaj profesionale.

“Kompania synon të krijojë një kulturë të së premtes që i ndihmon punonjësit të kuptojnë tendencat sociale dhe të ushqejnë talentet personale”, ka thënë një zëdhënës i kompanisë.

Vendimi i Samsung-ut vjen pas vendimeve të ngjashme të marra nga shumë kompani në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Filloi Islanda midis viteve 2015 dhe 2019 duke testuar javën 4-ditore për 35-36 orë punë.

Firmat raportuan 86 për qind produktivitet më të lartë të punonjësve dhe konsoliduan eksperimentin.

Por në valën e ndryshimeve sociale dhe zakoneve të punës të shkaktuara nga pandemia, java katër-ditore ka përjetuar një bum të vërtetë.

Midis qershorit dhe dhjetorit 2022 në Britaninë e Madhe, 61 kompani me gati tre mijë punonjës përjetuan javën e katër ditëve.

Spanja dhe Belgjika gjithashtu kanë bërë një rrugë të gjatë me eksperimentimin që së fundmi ka zënë vend edhe në Suedi, Japoni dhe SHBA.

Në Itali Intesa Sanpaolo, grupi më i madh bankar kombëtar, u ofroi 74 mijë punonjësve të saj mundësinë e përqendrimit të numrit total të orëve në javë në katër ditë në vend të pesë.

Kompani të tjera italiane që kanë miratuar zgjidhje të ngjashme përfshijnë Team System, Mondelez International, PA Advice, Velvet Media, Awin Italia.

Megjithëse përvoja e javës katër-ditore po përhapet si flakë në ekonomitë kryesore të përparuara, është ende larg arritjes së pikës së ekuilibrit të parashikuar nga ekonomisti John Maynard Keynes në vitin 1928.

Duke marrë parasysh përparimin teknologjik dhe rritjen e produktivitetit që rezulton, Keynes parashikoi se java e punës do të ishte 15 orë brenda një shekulli.

Kanë mbetur vetëm pesë vjet për të verifikuar përmbushjen e kësaj profecie.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore