Biznes

“Japonia s’mund të mbijetojë pa naftën dhe gazin rus”


Varësia thuajse totale e Japonisë nga energjia e importuar nënkupton se s’mund “të mbijetojë” pa blerë naftë dhe gaz nga Rusia.

Kështu ka thënë Masahiro Okafuji, shefi ekzekutiv i Itochu, sipas të cilit përdorimi i vazhdueshëm i tyre pas pushtimit të Ukrainës do të varet nga mbështetja e SHBA-ve dhe Evropa për pozicionin e Japonisë.

“Ndryshe nga Evropa apo SHBA-të, Japonia varet nga jashtë për pothuajse të gjitha nevojat e saj energjetike, kështu që nuk është e mundur të ndërpriten lidhjet me Rusinë për shkak të sanksioneve”, ka vijuar Okafuji.

Sipas tij, Japonia nuk mund të mbijetojë nëse nuk vazhdon të importojë nga Rusia edhe nëse vëllimet janë më të vogla.

Okafuji ka qenë gjithashtu kritik ndaj presionit në rritje ndaj kompanive për t’i dhënë përparësi gjeopolitikës mbi tregtinë.

Trendi ku vendet me të njëjtin mendim bashkëpunojnë në zinxhirët e furnizimit për të reduktuar ekspozimin gjeopolitik, ka qenë me rrezik.

“Është e pashmangshme, por nëse një trend i tillë vazhdon, do të zvogëlojë oreksin për investime të kompanive, si dhe aftësinë e tyre për të inovuar dhe konkurruar, kështu që është negative për ekonominë globale”, ka thënë ai.

Japonia ka mbajtur ritmin me vendet perëndimore në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, por nuk është tërhequr nga projektet e mëdha energjetike në vend.

Kjo pasi mbështetet te Rusia për rreth nëntë për qind të gazit të saj të lëngshëm natyror dhe katër për qind të naftës.

Rusia ka qenë e mbyllur jashtë tregjeve perëndimore që nga pushtimi në shkurt, por Okafuji ka thënë se “kishte të gjitha llojet e mënyrave” që Moska mund të vazhdonte të ishte një furnizues energjie, me kërkesën e fortë nga vende si Kina dhe India.

Kompani si Itochu janë shtylla kurrizore e ekonomisë japoneze, të njohura tradicionalisht për rolin e tyre në sigurimin e mallrave për një vend të varfër në burime, por janë gjithnjë e më të prirura për ta hequr atë imazh.

Por ata mbeten tregtarë vazhdimisht agresivë, me një qarkullim të shpejtë si të blerjeve ashtu edhe të investimeve që dominojnë ngarkesën e punës së bankierëve të investimeve dhe avokatëve në Tokyo.

Megjithatë, Okafuji ka treguar se rënia e jenit dhe perspektiva e pasigurt ekonomike globale e kishin detyruar Itochu-n të marrë një qasje të kujdesshme për të investuar në Kinë dhe SHBA.

“Edhe në këto rrethana, duhet të veprojmë në mënyrë agresive nëse ka një mundësi. Por ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm për investimet tona jashtë shtetit dhe Kina nuk është një përjashtim”, ka theksuar ai.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore