Lajme

Japonia mikpritëse e G7 kërkon unitet ndaj kërcënimit nga Kina


Udhëheqësit e G7 mblidhen në Japoni këtë fundjavë mes frikës globale për një mospagim të borxhit të SHBA-ve, thellimin e ndarjes mbi politikën energjetike dhe luftën në Ukrainë.

Por për kryeministrin japonez Fumio Kishida, sfida kryesore për samitin vjetor të ekonomive të përparuara do të jetë nëse ai mund të projektojë një përgjigje të unifikuar të G7 ndaj ambicieve ushtarake të Kinës dhe përdorimit të saj të “shtrëngimit ekonomik” siç e përshkroi sekretarja e Thesarit të SHBA-ve, Janet Yellen javën e kaluar.

Që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022, Kishida është përpjekur të bashkohet me homologët e G7 në SHBA, MB, Francë, Itali, Gjermani dhe Kanada duke vendosur sanksione të ashpra kundër Moskës dhe duke krijuar lidhje më të ngushta me aleancën e NATO-s.

Ai ka miratuar gjithashtu një rritje të konsiderueshme në shpenzimet ushtarake të Japonisë për të kundërshtuar kërcënimin nga Kina.

Kur të presë samitin në qytetin e origjinës së familjes së tij, Hiroshima, Kishida – i cili ka paralajmëruar vazhdimisht se “Ukraina mund të jetë Azia Lindore nesër” – do të dëshirojë një mbështetje të ngjashme të fortë nga Evropa mbi mënyrën se si G7 duhet të trajtojë Kinën dhe rrezikun e një konflikti për Tajvanin.

“Është thelbësore që G7 të konfirmojë se çdo përpjekje e njëanshme për të ndryshuar status quo-në me forcë ose detyrim është e papranueshme në çdo pjesë të botës”, tha Kishida muajin e kaluar.

“Unë besoj se kjo do të çojë në një përgjigje të unifikuar nga komuniteti ndërkombëtar kur diçka e ngjashme me Ukrainën të ndodhë jashtë Evropës”.

Çështja ka qenë përçarëse për perëndimin. Presidenti francez Emmanuel Macron shkaktoi një protestë ndërkombëtare muajin e kaluar kur paralajmëroi gjatë një udhëtimi në Kinë se Evropa nuk duhet të “kapëtohet nga kriza që nuk janë tonat”.

Shtetet e Bashkuara po bëjnë gjithashtu presion për një front sa më të bashkuar të jetë e mundur. Administrata e Presidentit Joe Biden ka filluar të theksojë se politika e saj për Kinën është e përqendruar në “çrrezikun” dhe jo “shkëputje”.

Zyrtarët amerikanë miratuan frazën nga presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në një përpjekje për të siguruar aleatët e G7-ës se SHBA-ja nuk po shtynte për një qasje më drakoniane ndaj Pekinit.

Një fokus i madh i samitit të Hiroshimës do të jetë se deri ku vendet anëtare mund të përshkruajnë një përgjigje të bashkërenduar ndaj bastisjeve të Pekinit ndaj kompanive të huaja dhe ndalimit të drejtuesve të korporatave.

G7 planifikon të nxjerrë për herë të parë një deklaratë të veçantë mbi sigurinë ekonomike së bashku me komunikatën kryesore të samitit. Deklarata do të përfshijë një angazhim për të “frenuar kolektivisht, për t’iu përgjigjur dhe për të luftuar detyrimin ekonomik”, sipas dokumenteve të parë nga gazeta britanike “Financial Times”.

Njerëzit e njohur me diskutimet thonë, megjithatë, se Kina nuk do të përmendet në deklaratë dhe G7 nuk ka gjasa të arrijë një marrëveshje për mjete të reja specifike të sigurisë ekonomike përtej bashkëpunimit në zinxhirët e furnizimit për të reduktuar varësinë e tyre nga Kina.

Kina ka argumentuar se është “viktimë e shtrëngimit ekonomik të SHBA” dhe jo një autor, duke thënë se Uashingtoni e ka shtrirë tepër konceptin e sigurisë kombëtare dhe “abuzoi” përdorimin e kontrolleve të eksportit.

“Nëse samiti i G7 do të diskutojë përgjigjen ndaj detyrimit ekonomik, ndoshta duhet së pari të diskutojë atë që ka bërë SHBA,” tha të premten zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Wang Wenbin.

“Si pritës i G7, a do t’i shprehte Japonia disa nga ato shqetësime SHBA-së në emër të pjesës tjetër të grupit që janë ngacmuar nga SHBA? Apo të paktën të thuash disa fjalë të së vërtetës?”.

SHBA vitin e kaluar prezantoi kontrolle gjithëpërfshirëse të eksporteve që do të komplikonin rëndë përpjekjet e kompanive kineze për të zhvilluar teknologji të avancuara me aplikime ushtarake. Uashingtoni tani po kërkon mbështetjen e aleatëve të tij ndërsa finalizon një mekanizëm të ri të shqyrtimit të investimeve jashtë vendit që synon Kinën.

Lidhjet e thella ekonomike me Kinën e bëjnë gjithashtu BE-në të hezitojë të ndjekë qasjen e vijës së ashpër të Uashingtonit. Kryeqytetet evropiane i frikësohen një rikthimi në një situatë të Luftës së Ftohtë, me Kinën në vend të BRSS, duke e lënë Evropën në rastin më të mirë një satelit amerikan dhe në rastin më të keq një fushë beteje midis të dyjave.

Zyrtarët evropianë kanë theksuar se G7 duhet të rrisë shtrirjen me vendet e tjera, veçanërisht ekonomitë në zhvillim në Azi, Afrikë dhe Amerikën e Jugut.

G7 ka ftuar liderët e vendeve joanëtare si India, Indonezia, Brazili dhe Vietnami në samitin e Hiroshimës.

Këto komente vijnë edhe kur G7 mbetet i ndarë në politikën e energjisë, duke përfshirë promovimin e amoniakut nga Japonia si një burim energjie me karbon të ulët dhe shtytjen e Gjermanisë për miratimin e G7 të investimeve publike në sektorin e gazit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore