Lajme

Japonia lëviz ambasadën drejt Lviv-it


Japonia do ta mbyllë përkohësisht ambasadën në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, për t’u zhvendosur drejt Lviv-it.

Kjo është një lëvizje, të cilën e kanë ndërmarrë shumë shtete perëndimore, duke zhvendosur selitë e tyre diplomatike.

Në tërësi në Japoni, janë rreth 120 shtetas, për evakuimin e të cilëve po punohet.

Përtej zyrës që do të hapet në Lviv, ambasada e Japonisë në Poloni do të ofrojë po ashtu shërbimet e nevojshme. Një zyrë është hapur në qytetin Rzesznow, në anën tjetër të kufirit me Ukrainën, për të mbështetur evakuimet e japonezëve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore