Lajme

Japoni, mungesa e udhëtimeve kthen avionët në restorante


Linja ajrore më e madhe e Japonisë, po ofron darkë të klasit të parë në një aeroplan të parkuar. E gjithë kjo kap vlerën e 540 dollarëve (392 £) për vakt.

Të gjithë Nippon Airways (ANA) filluan të ofrojnë këtë shërbimi. Një numër i linjave ajrore kanë menduar në mënyrë krijuese se çfarë të bëjnë me aeroplanët që qëndrojnë në tokë gjatë pandemisë.

Ndërsa Australia po përpiqet të vendose në punë avionët e saj me një paketë $ 1,2 miliardë dollarë (660 milion £) për të inkurajuar udhëtimet e brendshme.

Industria globale e linjave ajrore po përballet me sfidën e saj më të vështirë. E gjithë kjo për të mbijetuar mes karantinës së ashpër dhe kufizimeve të udhëtimit, të cilat tashmë kanë gjymtuar disa transportues.

Shumë kanë menduar për mënyra krijuese për të rritur të ardhurat e tyre, me “fluturimet për askund” që rezultojnë të njohura, së bashku me darkën në bord në aeroplanë të tokëzuar.

Në tetor, Singapore Airlines u ofroi mundësinë për të drekuar në një Airbus A380 të palëvizshëm të parkuar në aeroportin kryesor të qytetit. Pavarësisht një çmimi deri në 380 £, dy datat e para të uljes u shitën brenda gjysmë ore.

Përvoja e ngrënies së ANA-s në Japoni zhvillohet në një Boeing 777 të parkuar në Aeroportin Haneda në Tokio.

Lart ne ajër

Qeveria Australiane nisi paketën e saj prej 1.2 miliardë dollarësh që synonte t’i shtynte njerëzit të shpenzonin në udhëtimet e brendshme. Skema do të përgjysmojë çmimin e gati 800 mijë biletave ajrore dhe zgjat deri në fund të korrikut.

Qantas, Virgin Atlantic dhe Jetstar kanë lëshuar gjysmë çmime në më shumë se 20 destinacione. Qantas po provon gjithashtu një aplikacion digjital të udhëtimit.

Organi global i industrisë së linjave ajrore (IATA) tha se një pasazh digjital udhëtimi për rezultatet e testit Covid-19 dhe certifikatat e vaksinave do të nisë në platformën Apple në mes të prillit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore