Shëndet

Jane Fonda zbulon mënyrën sesi dikur e kishte kaluar depresionin


Aktorja amerikane dhe aktivistja, Jane Fonda e di se si është të shqetësohesh për të ardhmen.

Fituesja e “Oscars”, 86 vjeçe, reflektoi mbi karrierën e saj gjashtë dekade dhe përpjekjet e saj për të trajtuar krizën klimatike, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Ajo punë, tha ajo, e ndihmoi ta nxirrte nga errësira.

“Ndoshta pesë apo gjashtë vjet më parë, isha vërtet e dëshpëruar për situatën klimatike. Unë po bëja gjëra, por e dija se mund të bëja shumë më tepër duke qenë se kam një platformë”, tha Fonda.

“E kisha të vështirë edhe të ngrihesha nga shtrati, isha shumë e dëshpëruar. Në minutën që fillova plotësisht aktivizmin tim, depresioni u largua”, shtoi ajo.

Të qenit aktiviste e ndihmon ta mbajë atë “shpresë”, tha ajo, pavarësisht se e pranoi se po jetojmë në një “kohë shumë të rrezikshme tani”.

“Unë mendoj se kërcënimi më i rrezikshëm me të cilin përballemi është kriza klimatike, sepse nëse nuk e përballojmë në kohë do të jetë shumë e vështirë të arrijmë demokracinë, barazinë, çdo gjë që duam në një shoqëri të qëndrueshme”, tha ajo.

“Kur vendosa t’i përkushtohesha çështjes së krizës klimatike me kohë të plotë, ishte përpjekja për të paralajmëruar njerëzit për atë që do të vinte. Ne kemi rreth gjashtë vjet për të reduktuar emetimet tona të karburanteve fosile”, shtoi Fonda.

Puna e Fondas si aktiviste filloi seriozisht në vitet 1970, kur mentori i saj, një avokat me ngjyrë, e këshilloi atë me disa fjalë të mençura.

“Unë i thashë atij, ‘Mendoj se nuk do të jem më aktore, sepse është shumë e vështirë për mua kur punoj me njerëz që janë në një situatë shumë të ndryshme në botë’”, kujton ajo.

“Ai më tha: ‘Fonda, lëvizja ka shumë organizatorë. Ne nuk kemi yje të filmit. Na duhen yjet e filmit. Ju jo vetëm që duhet të vazhdoni të bëni atë që po bëni, por duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje, ta zotëroni atë. Zotëroni karrierën tuaj, bëjeni atë të funksionojë për ju si aktiviste’”, shtoi ajo më tej.

Kjo është pikërisht ajo që ajo bëri, duke lulëzuar si aktiviste dhe si aktore në filmat e dashur, duke përfshirë “9 with 5”, “Coming Home” dhe “The China Syndrome”.

Tani Fonda dëshiron që të tjerët të marrin inspirim për të bërë mirë gjithashtu.

“Përfshihuni në këto aktivitete, sa më shumë”, përfundoi ajo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore